Ak Emeklilik’ in hedefi bireysel emeklilikte liderlik

Bireysel emeklilik sistemine geçiş için ilk adımı atarak Hazine’ye başvuran Akhayat, şirketin dönüşümü için gereken yasal müracaatı yaptı. Şirketin adı, onayla beraber Ak Emeklilik olarak değiştirilecek. Eylül ayında resmen faaliyete geçmesi planlanan piyasada, şirket bireysel emeklilik sektörünün lideri olmayı hedefliyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Akhayat Yönetim Kurulu üyesi Hakan Karahan, bireysel emeklilik sisteminin, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın oluşturduğu kamu sosyal güvenlik sistemine ek olarak, gönüllü katılım esasına dayandığını belirterek, “Yeni sistem bireylerin emekliliğe yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik döneminde ek bir gelir sağlanarak, refah düzeylerinin yükseltilmesine yönelik olarak oluşturulmaktadır” dedi.
Karahan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bireysel emekliliğin 5 yıl içerisinde Türkiye’de 850 bin ile 1 milyon kişiye ulaşacağını ve bunun getireceği fon büyüklüğünün ise 10-12 milyar dolar olacağını öngörüyoruz. 2010 yılında 6-8 ana oyuncunun söz sahibi olacağı bu alanda Ak Emeklilik olarak, pazar lideri olmayı hedefliyoruz.”
Şirketin ana ortağı Akbank’ın da aralarında yer aldığı 40 bin kişilik Sabancı Grubu’nun pazar liderliği konusunda önemli bir potansiyel oluşturduğuna dikkat çeken Karahan, Akbank’ın 600’ü aşkın şubesinin ve 4 milyona yakın müşterisinin çok önemli bir sinerji yaratacağını vurguladı.
Akhayat’ın çoğunluk hisseleri geçen yılın son günlerinde Akbank bünyesine katılmıştı. Halen şirketin yüzde 73.35 hissesi Akbank’a, yüzde 26 hissesi de Aksigorta’ya ait bulunuyor. 10 trilyon lira ödenmiş sermaye ile faaliyete geçecek olan Ak Emeklilik’in, sermayesi 3 yıl içerisinde 20 trilyon liraya yükseltilecek.
Akbank’ın yatırım fonlarını yöneten Ak Portföy Yönetimi A.Ş.’nin, Ak Emeklilik fonlarının da yönetimini üstleneceğini belirten Hakan Karahan, “Ak Portföy Yönetimi, Türkiye’nin en başarılı portföy yönetim şirketleri arasında. Ak Emeklilik’in, sektördeki rakiplerine göre en önemli avantajlarından biri de, fonlarının böyle deneyimli bir ekibe emanet edilmesi olacak. Ak Menkul Değerler, Ak Porföy Yönetimi’nin, Ak Emeklilik yatırım fonları adına sermaye piyasalarından alım-satım yaparken aracılığını üstlenecek. Aknet de, şirketin bilgi teknolojileri altyapısını oluşturacak” dedi.
Sistem nasıl işleyecek?

 • Bireysel emeklilik sisteminin amacı, bireylerin emekliliğe yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilebilmesi, emeklilik dönemlerinde ek gelir elde etmeleri ve refah düzeylerini yükseltebilmeleri.
 • Bireysel emeklilik şirketlerinin en az 3 değişik risk ve getiri stratejisine sahip fon kurma zorunluluğu bulunuyor. Bunlar gelir amaçlı, büyüme amaçlı ve ihtisaslaşmış fonlar. Şirketler, müşterilerinden talep geldiği takdirde, gruplar için de özel emeklilik fonları oluşturabilecek.
 • Tamamen gönüllülük esasına dayalı bireysel emeklilik sistemine 18 yaşını doldurmuş herkes dahil olabilecek.
 • Sistemden emekli olmak içinse en az 10 yıl katkı payı ödemiş ve 56 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor.
 • Katılımcı emekli olduktan sonra, birikimlerini toplu olarak alabileceği gibi, taksitlendirilmiş olarak ya da maaş şeklinde düzenli olarak alabilecek.
 • Sistem katılımcılara vergi avantajı da getiriyor. Sistemden emekli olduğunuz takdirde elinize geçen toplu paranın yüzde 25’i vergiden muaf tutuluyor. Kalan yüzde 75’i ise stopaja tabi olacak, elde edilen gelirler beyannameye girmeyecek.
 • Birey, sistemden emekli olmadan ayrıldığında ise sadece stopaj ödüyor. Ancak bu toplu paranın yüzde 100’ü üzerinden ve normalden daha yüksek bir oranda oluyor. Ancak yine elde edilen gelirler beyannameye girmiyor.
 • Katkı payının işveren tarafından ödendiği hallerde, işveren çalışanın aylık brüt asgari ücretinin yüzde 10’unu, yıllık bazda da asgari ücretin toplam brüt tutarını doğrudan gider olarak kaydedebiliyor.
 • Katkı paylarının bireyler tarafından ödendiği hallerde de aynı kriterler geçerli oluyor. Yani aylık olarak brüt asgari ücretin yüzde 10, yıllık olarak da asgari ücretin toplam brüt tutarını doğrudan gider olarak gösterebiliyor.
 • Hem bireyin hem de işverenin katıldığı ödeme tipinde de aynı kriterler geçerli oluyor. Bu kriterler Bakanlar Kurulu kararıyla 2 katına çıkarılabiliyor.
 • Ayrıca, emeklilik yatırım fonlarının kazançları kurumlar vergisinden istisna tutuluyor. Bu istisnai kazanç üzerinden gelir vergisi stopajı da alınmıyor.
 • Katılımcıların yatırım fonları vasıtasıyla sisteme aktardığı tasarrufların en fazla yüzde 15’i yabancı menkul kıymetlerde değerlendirilebilecek. Katkı paylarının en az yüzde 30’u da devlet iç borçlanma senetlerine yatırılabilecek. Paranın kalan bölümü de portföy yönetim şirketi, emeklilik şirketi ve katılımcının risk profili analizinden ortaya çıkan sonuçlara göre değerlendirilecek. Bunun için de bireyler ve emeklilik şirketleri arasında çeşitli sözleşmeler imzalanacak.
 • Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

  Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.