Akbank 20.Caz Festivali Açılışını Count Basie Orkestrası İle Yaptı!

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan ve bu yıl 20’nci yaşını kutlayan Akbank Caz Festivali, caz dünyasının en önemli ve yenilikçi gruplarından biri olarak kabul edilen The Count Basie Orchestra ile başladı.

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği Akbank Caz Festivali, bu yıl 23 Eylül -12 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu sene 20. yılını kutlayan festival, 20 gün boyunca dünyanın önde gelen saygın caz müzisyenlerini ağırlayacak. Festivalin 20. yılı, zengin konser programının yanı sıra film gösterimleri, atölye çalışmaları, panellerin yanı sıra Festival’in 20 yıllık öyküsünü konu alan belgesel, kitap ve albüm ile kutlanacak.

Festival’in açılış gecesi Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer ve Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt’un ev sahipliğinde 22 Eylül 2010, Çarşamba günü Sabancı Center Hacı Ömer Salonu’nda gerçekleştirildi. Cemiyet ve iş hayatından ünlü simaların katıldığı gecede, Amerikalı efsanevi orkestra şefi Count Basie’in kurduğu, caz sahnesini etkileyen en önemli oluşumlardan biri olarak kabul edilen ve 17 kez Grammy’e layık görülen The Count Basie Orchestra özel bir konser verdi.

Festival açılışında bir konuşma yapan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Akbank Caz Festivali’in 20. yılına ulaşmasından duydukları mutluluğu belirtirken “Akbank’ın kalıcı değerler yaratmak ve bu değerleri sürdürülebilir kılmak yolundaki kararlılığının bir simgesi olan Akbank Caz Festivali, geride bıraktığı 20 yılda dünya çapında pek çok müzisyeni ağırladı ve onların unutulmaz performanslarına sizlerle birlikte tanıklık etti. Geçtiğimiz 20 yılda festival, getirdiği nitelikli sanatçı ve topluluklarla sadece ülkemizde değil, uluslararası platformda da merakla beklenen bir etkinlik haline geldi. Önümüzde daha nice 20 yıllar var. Biz ilk günkü heyecanla çalışmaya devam ediyoruz. Amacımız her yıl bir önceki başarıyı tekrarlamak değil, daha ileriye götürmek. Bu uğurda üstlendiğimiz sorumluluğun bilinciyle, kararlılığıyla ve cazın notalarıyla, emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Akbank Caz Festivali’nin bu sene İstanbul’dan tüm ülkemize yayıldığını ve Türkiye’nin festivali olduğunu belirten Akkurt, “Bu yıl, ‘Kampüste Caz’ adı altında Festival’i, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Ankara Hacettepe Üniversitesi’ne, İzmir Ege Üniversitesi’nden Gaziantep Üniversitesi’ne kadar farklı üniversitelere taşıyoruz. Böylelikle Anadolu’daki gençlerimiz de Akbank Caz Festivali’nde cazın büyülü ritmini hisssedebilecekler” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.