Akbank 2009’un Gelişmekte Olan Piyasalardaki En Yüksek Tutarlı ve Dünyadaki En Geniş Katılımlı Banka Sendikasyon Kredisini Aldı

Akbank dünyanın önde gelen 48 bankasının katılımıyla 2009 senesinde gelişmekte olan piyasalardaki bir bankanın aldığı en büyük sendikasyon kredisine imza attı. 900 milyon Euro karşılığı, 312.000.000 ABD doları ve 681.500.000 Euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan 1 yıl vadeli kredinin toplam maliyeti sırasıyla Libor + %2,5 ve Euribor + %2,5 olarak gerçekleşti.

Ziya Akkurt: “Aldığımız kredi Akbank ve Türk bankacılığının dünya finans piyasalarında ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha teyit etmektedir”

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, global krizden çıkışın henüz başladığı ve uluslararası piyasalarda bankaların birbirlerine kredi vermekte çekimser oldukları bir ortamda bu kadar büyük tutarlı ve geniş katılımlı bir kredinin Akbank ve Türk bankacılığının dünya finans piyasalarında ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha teyit ettiğini vurguladı. Global çalkantının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde azaldığını söyleyen Akkurt, ekonomideki tablonun da pozitife dönmeye başladığını görmeye başladıklarını belirtti.

Akkurt: “Reel sektör ve bankacılık sektörü bir bütündür; aldığımız rekor tutardaki bu krediyi reel sektörümüzün finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullanacağız”

Ziya Akkurt, “Reel sektör ve bankacılık sektörü bir bütündür; bankalar yarattıkları kaynakları reel sektörün gelişimi için kullandırırlar. Biz de aldığımız rekor tutardaki bu krediyi reel sektörümüzün finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullanacağız. Türkiye’nin en değerli bankasıyız ve ülkemizin en değerli şirketiyiz. Bizim için en önemli hedef, hissedarlarımıza, çalışanlarımıza ve Türkiye’ye daha fazla değer yaratmak. Akbank, her dönemde ülke ekonomisinin çarklarını döndüren reel sektörümüze desteğini sürdürmüş ve ekonomimizin büyümesine önemli katkılarda bulunmuştur. Önümüzdeki dönemde bu katkı artarak devam edecektir” dedi.

Hülya Kefeli: “2009 yılında dünyadaki en geniş katılımcı sayısı olan krediyi aldık”

Akbank Uluslararası Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise dünyada yaşanan finansal krizin global sendikasyon piyasasını 2009 ‘un ilk 6 ayında % 50 oranında daralttığını ve bunun son 10 senenin en büyük düşüşü olduğunu söyledi. Kefeli, buna rağmen kendilerinin “Club Loan” şeklinde düzenlediği bu krediye dünyanın en büyük bankalarından çok ciddi talep geldiğini belirterek, daha önce bu tip sendikasyon kredilerine hiç katılmamış bankalarla birlikte 19 farklı ülkeden 48 bankanın sendikasyona katılımının Akbank’ın uluslararası bankacılıktaki gücü ve saygınlığının bir kanıtı olduğunu vurgulayarak katılımcı bütün bankalara teşekkür etti.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.