Akbank 2012’nin ilk dokuz ayında 1 milyar 907 milyon TL net kâr elde etti

Akbank’ın toplam nakdi ve gayri nakdi kredileri yüzde 20’nin üstünde büyüyerek yaklaşık 107 milyar TL’ye çıktı.

Akbank’ın 2012 yılı ilk dokuz ayında 2 milyar 470 milyon TL brüt kâr elde ettiğini kaydeden Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Brüt kârı üzerinden 563 milyon TL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın konsolide net kârı 1 milyar 907 milyon TL oldu” dedi.

Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme performansını başarı ile devam ettirdiğini vurgulayan Binbaşgil, “2012’nin ilk dokuz ayında büyüme ve kârlılıktaki başarılı performansımız güçlü pazar payı kazanımlarıyla devam ediyor. Ekonomimiz ve reel sektörümüzün daha büyük atılımlar yapması için kredi desteğimizi de artırarak sürdürüyoruz. 2011 yıl sonuna kıyasla yüzde 12 büyüyen toplam aktiflerimiz 156 milyar TL’nin üzerine çıktı. Aynı dönemde yüzde 20’nin üzerinde artışla yaklaşık 107 milyar TL seviyesine yükseltiğimiz nakdi ve gayri nakdi kredilerimizle Türkiye’nin büyümesine destek sağlamaya devam ediyoruz.” dedi.

“Kredilerimizi sektörün üstünde bir büyüme ile yüzde 20 artırarak pazar payı kazanmayı sürdürdük.”
Kredilerde yılın ilk dokuz ayında pazar payı kazandıklarını vurgulayan Binbaşgil, “960’ın üstünde şube, 4.000’den fazla ATM, 300.000’e yakın POS, internet ve mobil kanallardan müşterilerimize hizmet verdiğimiz Akbank Direkt ve diğer Alternatif Dağıtım Kanalları’ndan oluşan çok güçlü bir dağıtım kanalımız var. 16.000 Akbanklı olarak yurtiçinde yaygın dağıtım kanallarımız, şeffaf ve pratik süreçlerimizle müşterilerimize her kanaldan kesintisiz destek sağlamayı sürdürüyoruz. 2012’nin ilk dokuz ayında nakdi kredilerimiz sektörün üstünde bir büyümeyle yüzde 20 artarak 89 milyar TL’yi geçti. Gayri nakdi kredilerimiz de yüzde 21 civarındaki artışla yaklaşık 18 milyar TL’ye ulaştı.” dedi.

“Yaklaşık yüzde 17 artırdığımız KOBİ ve kurumsal kredilerimizle şirketlerimize sağladığımız desteği 57 milyar TL’nin üstüne çıkardık.”
KOBİ’lerin, ileri teknoloji ve yenilikçi ürünler sunduğu oranda Türkiye’yi uluslararası rekabette daha da yukarı taşıyacağını kaydeden Binbaşgil, “Yıl başından bu yana ekibimle birlikte 20’nin üstünde şehrimizde KOBİ’lerimizle ve iş dünyasından temsilcilerle bir araya geldik. Zamanımızın çoğunu sahada müşterilerimizle geçiyoruz. Sanayi ve ticaret odaları ve diğer kuruluşlarla gerçekleştirdiğimiz yeni işbirlikleriyle müşterilerimize sunduğumuz desteği daha da yaygınlaştırıyoruz. Avantajlı ürün, hizmet ve çözümlerimizle KOBİ’lerimizin faaliyetlerini ve yatırımlarını genişletmelerine destek sağlamaya devam ediyoruz. 2012 yılının ilk üç çeyreğinde KOBİ kredilerimiz yaklaşık yüzde 29 arttı. KOBİ ve kurumsal kredilerimizin toplamı ise aynı dönemde yaklaşık yüzde 17 büyüyerek 57 milyar TL’nin üstüne çıktı. Başarılı performansımızla KOBİ ve kurumsal kredilerdeki pazar payımızı yaklaşık 1 puan yükselttik.” dedi.

“İlk dokuz ayda yaklaşık yüzde 24 artış gösteren tüketici kredilerimizle önemli bir pazar payı kazandık.”
Tüketici kredilerinin tüm segmentlerinde sağlıklı ve güçlü şekilde büyümeye devam ettiklerini vurgulayan Binbaşgil, “İhtiyaç ve konut kredileri başta olmak üzere tüketici kredilerinde sektörün üzerinde bir büyümeyle pazar payı kazandık. Tüketici kredilerimiz yaklaşık yüzde 24 büyümeyle 19 milyar TL’yi aştı. Bu güçlü performansla tüketici kredilerindeki pazar payımızı 1 puanın üzerinde artırarak 10,4 puana yükselttik. Tüketici kredilerinin içinde yer alan ihtiyaç ve konut kredilerinde sırasıyla yüzde 29,8 ve yüzde 19,2 büyüdük.” dedi.

“Kredi Kartı kredileriyle sağladığımız desteği yüzde 32,3 artırarak yaklaşık 13 milyar TL’ ye çıkardık.”
Akbank’ın müşterilerine Kredi Kartı kredileriyle sağladığı desteği yüzde 32,3 artırarak yaklaşık 13 milyar TL’ye çıkardığını vurgulayan Binbaşgil, “Kredi Kartı kredilerinde ilk dokuz ayda sektörün üzerinde büyüdük. 2011 sene sonuna kıyasla pazar payımızı 1,4 puan artırdık. Kredi kartları alacaklarında yaklaşık yüzde 19 pazar payı ile lider bankalardan biriyiz.” dedi.

“Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz.”
Aktif kalitesinden ve risk yönetiminden taviz vermeden, sağlıklı şekilde büyümeye devam ettiklerini vurgulayan Binbaşgil, “Tedbirli yaklaşımımızla sürdürülebilir büyümeye odaklandık. 2011 yıl sonu itibarıyla yüzde 1,7 seviyesinde bulunan takipteki kredi oranımız düşüş trendini sürdürerek 2012’nin ilk dokuz ayında yüzde 1,6’ya geriledi. Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz.” dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank’ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 172 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.

“Yurtdışı borçlanma işlemlerindeki öncülüğümüz devam ediyor”
Türk bankacılık sektöründe yurtdışı borçlanma işlemlerine öncülük etmeye devam ettiklerini kaydeden Binbaşgil, ”Kaynak sağlamada çeşitli ve farklı yöntemler uyguluyoruz. Yurtdışından sağladığımız finansmanla reel sektörümüzün ve ekonomimizin büyümesine, atılımlarına daha fazla kaynak yaratmayı sürdürüyoruz. Bugün Akbank’ın Eurobond ihraçlarında pazar payı yüzde 22, sendikasyon kredilerinde yüzde 18’ler civarında ve seküritizasyon kredilerinde yüzde 22’dir. Bunlar oldukça yüksek, büyük pazar payları. Akbank markasının dünyadaki gücünü de gösteriyor.” dedi.

“Toplam mevduatlarımız sektörün üzerinde bir büyümeyle 89 milyar TL’ye ulaştı.”
Güçlü ve yaygın şube ağı ile mevduat tabanlarını daha da genişlettiklerini kaydeden Binbaşgil, toplam mevduatlarının yüzde 10 gibi sektörün üzerinde bir büyümeyle 89 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Akbank’ın mevduatta da pazar payı kazandığının altını çizen Binbaşgil ayrıca TL mevduatların yüzde 14’ün üzerinde büyüdüğüne dikkat çekti.

“Uluslararası platformlarda kazandığımız seçkin ödüller Akbanklılar’ın ‘Kalıcı Liderlik’ yolundaki inancını yansıtıyor.”
16 binin üzerinde Akbanklı’nın güleryüz ve ilgiyle müşteri memnuniyetini daha da yukarı taşımak için çalıştığını vurgulayan Binbaşgil, “Tüm Akbanklılar’ın sektörde fark yaratan, yenilikçi çalışmaları bankamızı uluslararası ödüllerde yeni başarılara taşımaya devam ediyor. Global Finance, 13 Ekim’de Tokyo’da, IMF toplantıları sırasında açıklanan ‘Dünya’nın En İyi Bankaları’ değerlendirmesinde Akbank’ı bir kez daha ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ seçti. Uluslararası platformlarda kazandığımız bu seçkin ödüller Akbanklılar’ın ‘Kalıcı Liderlik’ yolundaki inancını yansıtıyor. Başta bankamızın en önemli varlığı olan çalışanlarımıza olmak üzere tüm müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.