Akbank 350 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldı

Türk bankacılık sektörünün öncüsü Akbank, uluslararası piyasalardan 350 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı. İhracatın finansmanında kullanılacak kredinin vadesi bir yıl, faizi ise Libor artı 75 baz puan olarak belirlendi. Başlangıçta 250 milyon dolar tutarında kredi için yetki veren Akbank, uluslararası bankaların talebi ile kredi tutarını 350 milyon dolara yükseltti. Söz konusu kredi ihracatın finansmanında kullanılacak.

Sözleşmesi 16 Temmuz 2003 tarihinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde imzalanan sendikasyon kredisi, American Express Bank GmbH, The Bank of New York, The Bank of Tokyo-Mitsubishi Ltd., Citibank NA, Commercial Bank of Greece SA, Deutsche Bank AG London, HSBC Bank plc., Bayerische Hypo-und Vereinsbank AG (HVB Group üyesi), Mizuho Corporate Bank Ltd., Naexis Banques Populaires, Österreichische Volksbanken-AG, Standart Chatered Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe Limited, UFJ Bank Limited, Wachovia Bank, National Association ve WestLB AG’nin (Londra Şubesi) eşliderliğinde, dünyanın önde gelen bankalarının da aralarında bulunduğu 40 bankanın katılımıyla düzenlendi.

Sendikasyon kredisi imza töreninde konuşan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul konuyla ilgili şunları söyledi;

“Akbank, çok saygın uluslararası bankaların katılımıyla 350 milyon dolarlık sendikasyon kredisi temin etmiştir. Bu kredi için yurtdışı bankalardan daha yüksek talep gelmesine rağmen, bankamızın yüksek likiditesinin bir göstergesi olarak krediyi 350 milyon dolarla sınırlandırdık. Bu yoğun talep Akbank’ın güçlü muhabir ilişkilerinin, finansal sağlamlığının ve ülke ratingi üzerindeki kredi notunun getirdiği itibar ve güvenin neticesidir.”

Akbank’ın halen kullanmakta olduğu 1 Ekim 2003 vadeli 450 milyon dolarlık sendikasyon kredisi vadesi dolana kadar, bankanın sendikasyon kredisi geri ödemesi bulunmadığını ifade eden Kurtul, alınan yeni kredinin taze kaynak olduğunu ve bu kredinin tamamının ihracatın finansmanında kullanılacağını söyledi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.