Akbank 350 milyon TL yatırım ve 50 yeni şubeyle 2010’u “Müşteri Memnuniyeti Yılı” ilan etti

Akbank 2010’a iddialı girdi, hedef yüzde 20 büyüme

Türkiye ekonomisinin, güçlü bankacılık sektörü sayesinde, 2009 yılında dünya ekonomilerine kıyasla daha olumlu bir performans gösterdiğine dikkat çeken Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Türkiye’nin 2010’da yükselişe devam edeceğini söyledi. Akkurt “Akbank 2010 yılında, bu yükselişin lokomotifi olacak bankacılık sektörüne, sektörün üstünde büyüme hedefleri, yeni şube yapılanması, alternatif dağıtım kanalları, değişim ve gelişime yapacağı yatırımlar ve müşteri ihtiyaçlarına uygun yeni ürün ve hizmetleriyle damgasını vuracak” dedi. Akbank’ın bu iddialı hedefini 50 yeni şube açılışı ve 350 milyon TL yatırım planı ile somutlaştırdığını dile getiren Akkurt tüm bunların sonucunda müşteri deneyimini daha da ileriye taşıyarak rekabette farklılaşacaklarını ve 2010 yılının Akbank için “Müşteri Memnuniyeti” yılı olacağını söyledi.

10 Şubat 2010’da gerçekleştirilen basın toplantısında dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri Akbank Başekonomisti Fatma Melek ile birlikte değerlendiren Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt Türk bankacılık sektörü ve Akbank hakkında bilgi vererek bankanın 2010 yılı beklenti ve hedeflerini paylaştı. 2010 yılında Akbank’ın hedeflerinin yüksek olduğunun altını çizen Akkurt, Akbank’ın Türkiye ekonomisine verdiği desteği artırarak sürdüreceğini belirtip “Önümüzdeki dönemlerde faizler düşük seviyelerde seyredecek. Bu durum 2010 yılında bankalar açısından büyümenin itici gücünün krediler olacağını gösteriyor. Kredi pazarına baktığımızda sektörde 2010 yılında yüzde 15 seviyesinde büyüme bekleniyor. Akbank olarak biz de TL kredilerde yüzde 20 ile sektörün üzerinde bir büyüme hedefliyoruz.” dedi. Akkurt ayrıca kredilere paralel olarak 2010 yılında mevduatta yüzde 16-18 aralığında bir büyüme hedeflediklerini söyledi.

2010’da KOBİ’lere daha da yakınız

KOBİ’lere daha yakın, uzmanlaşmış ve etkin hizmet verebilmek amacıyla 2010 yılının başında şubelerde yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirten Akkurt konuya ilişkin olarak şunları söyledi; “Ekonominin bel kemiği olarak gördüğümüz KOBİ’ler için yeni şube yapılanmamız çerçevesinde küçük ölçekli müşterilere hizmet veren “Şirket Bankacılığı” ile orta ölçekli müşterilere hizmet veren “Ticari Bankacılık” bölümlerini “KOBİ Bankacılığı” adı altında topladık. Bu sayede Akbank 900’e yakın şubesiyle Türkiye’nin her yerinde Bireysel Bankacılık, Şirket Bankacılığı ve Ticari Bankacılık hizmetlerini tüm bireysel müşterilerine ve KOBİ’lere ulaştırmış olacak.”

Akkurt: “Müşterimizin ihtiyaç duyduğu her yerde, her noktadayız”

Sadece şubelerle değil alternatif dağıtım kanalları ile de müşterilerin ihtiyaç duydukları her yerde ve her noktada yanlarında olacaklarını ifade eden Akkurt “2010 yılında Akbank tarihinin en büyük ATM yatırımını gerçekleştireceğiz. Bir taraftan mevcut ATM’lerimizi yenilerken diğer taraftan müşterilerimiz ile çok daha fazla noktada buluşabilmek ve bu sayede onlara daha yakın olabilmek için yeni ATM yatırımları yapacağız.” dedi. Akkurt ayrıca Akbank’ın 2010 yılında, önemi her geçen gün hızla artan internet kanalında yapacağı iyileştirmeler ile bu konuda ne kadar ilerici ve yenilikçi olunabileceğini müşterilerine göstermeyi hedeflediklerini belirtti.Müşteri ihtiyaçlarındaki değişiklikleri herkesten önce öngörerek buna uygun ürün ve hizmetler geliştirmeye devam edeceklerini söyleyen Akkurt “Örneğin faizlerin düştüğü ve yeni yatırım araçlarına duyulan ihtiyacın artacağı 2010 yılında, müşterilerimizin varlıklarını doğru zamanda doğru yatırımlara yönlendirmelerini sağlayacak ana para korumalı fonlar gibi farklı yatırım araçlarını piyasaya daha sık sunacağız. Bunun yanısıra müşterilerimize yeni yatırım ürünlerinin yanında yeni hizmet ve kanallar ile de yatırım yapma olanağı sağlayacağız. Bu kapsamda, yoğun biçimde hisse senedi ve VOB işlemi yapan müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 2009 yılının sonunda oluşturduğumuz Akbank Yatırımcı Merkezi sektörde standartları belirleyen bir uygulama olacaktır” dedi.

2010 senesini “Müşteri Memnuniyeti Yılı” olarak ilan ettiklerini belirten Akkurt müşteri memnuniyetini maksimize etmek ve rekabette farklılaşmak için gerekli tüm hazırlıkları 2009 yılında tamamladıklarını belirtti.

Akbank’ın aktif büyüklüğü 100 milyar TL’yi geçti

Toplantıda Akbank’ın 2009 finansal performansıyla ilgili de bilgi veren Akkurt, Akbank’ın 2009 yılında konsolide aktif büyüklüğünün yüzde 10.5 artışla 102.8 milyar TL’ye ulaştığını söyledi.

2009 yılında net ve tutarlı bir strateji izlediklerini vurgulayan Akkurt “Türkiye ekonomisine değer yaratmaya odaklandık. Etkin risk ve maliyet yönetimi politikamız, iyi yönetilen esnek menkul kıymet portföyümüz, perakende sektöründe stratejik işbirliklerimiz, değişen tüketici ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerimizle başarılı bir performans sergiledik. 2009 sonu itibarı ile krediler yoluyla Türkiye ekonomisine sağladığımız destek 44.6 milyar TL olarak gerçekleşti.” dedi.

Akkurt 2009 yılında brüt kar üzerinden 566 milyon TL vergi karşılığı ayrıldıktan sonra elde edilen net karın 2 milyar 723 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirterek Akbank’ın bu dönemde özkaynak kârlılığının yüzde 21.5 olduğunu ifade etti. Her bir hisseye 18 Kuruş olmak üzere toplam 540 milyon TL tutarında temettü ödemeyi planladıklarını ve bunun dönem karının yaklaşık %20’si olduğunu belirten Akkurt Akbank’ın temettü politikasının hissedarlara herzaman mümkün olan en yüksek seviyede nakit temmettü dağıtmak olduğunu söyledi. Akkurt ayrıca “Elde ettiğimiz karın temettü ödemesi çıkarıldıktan sonra kalan bölümü sermayeye eklenerek reel sektöre daha fazla kredi desteği sağlanacak ve bu sayede ülkemiz ekonomisine yaptığımız katkı artarak devam edecektir.” dedi

Aynı dönemde Akbank’ın mevduatının 61 milyar TL’ye ulaştığını ifade eden Akkurt “Bu, müşterilerimizin %21 ile dünyadaki en yüksek sermaye yeterlilik rasyolarından birine sahip olan bankamıza duydukları güvenin bir neticesidir” diye konuştu.

Global ekonomide yaşanan olumsuzlukların Türkiye’ye yansımalarına karşın Akbank’ın takipteki kredi oranının sektör ortalamasının altında kalarak yüzde 3.8 olarak gerçekleştiğini söyleyen Akkurt, buna karşın bankanın takipteki kredi alacakları için uzun yıllardır olduğu gibi %100 karşılık ayrıldığını belirtti.

Akkurt: “Kredi kartlarında büyüyoruz”

Üye işyeri ağının genişlemesi ve etkin kampanyalarla kredi kartları pazarında ciddi büyüme sağlandığını anlatan Akkurt, “Finans ve perakende işbirliğinin ürünü olan Fish, CarrefourAxess Card ile Axess ve Wings’in başarılı performansı ile kredi kartları pazarında 2008 yılında yüzde 14,4 olan pazar payımızı 2009’da 16’ya yükselttik. Kredi kartı kredilerinde yıllık yüzde 20.7 artışla hacmimiz 4.8 milyar TL’den 5.8 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.