Akbank 450 Milyon Dolarlık Sendikasyon Kredisi Sağladı

Akbank 450 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı. Sözleşmesi 27 Eylül 2002 tarihinde imzalanan 1 yıl vadeli kredinin faizi Libor artı 75 baz puan olarak belirlendi. Başlangıçta 300 milyon dolar tutarında kredi için yetki veren Akbank, Uluslararası bankaların talebi ile kredi tutarını 450 milyon dolara yükseltti. Söz konusu kredi ihracatın finansmanında kullanılacak.

Sendikasyon kredisi, ABN Amro Bank N.V. , Alpha Bank A.E., American Express Bank Gmbh, The Bank of New York, The Bank of Tokyo-Mitsubishi Ltd., Citibank N.A., The Commercial Bank of Kuwait SAK, Commerzbank Aktiengesellschaft, Deutsche Bank AG, Dresdner Kleinwort Wasserstein, Gulf Bank K.S.C., Bank Austria Creditanstalt AG, Bayerische Hypo-und Vereinsbank AG, ING Bank N.V., Landesbank Schleswig-Holstein Girozentrale, Natexis Banques Populaires, The Saudi National Commercial Bank, Standart Chartered Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, UFJ Bank Limited, Wachovia Bank (National Association), West LB AG’nin (London Branch) eşliderliğinde, dünyanın önde gelen bankalarının da aralarında bulunduğu 53 bankanın katılımıyla düzenlendi.

Sendikasyon kredisi ile ilgili olarak Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şu açıklamayı yaptı:

“Geçen yıl Eylül ayında sağladığımız 350 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisini, bu yıl gelen yoğun talep nedeniyle 450 milyon dolar olarak yeniledik.Bu kredi Akbank’ın uluslararası saygınlığını bir kez daha göstermiştir.

Bu kredi, bankamızın güçlü muhabir banka ilişkilerinin, ülke ratingi üzerindeki derecemizin getirdiği güvenilirliğin ve sağlamlığın bir sonucudur. Bankamızın sağladığı bu kredi, Türk bankacılık sektöründe 2002 yılı içerisinde alınan en düşük fiyatlı ve en yüksek meblağlı kredi oldu.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.