Akbank 55’inci Kuruluş Yıldönümünü Kutladı

Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı Akbank çalışanlarına bankacılıkta başarılı olmanın ipuçlarını verdi:

Akbank’ın 55’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle banka çalışanlarına bir konuşma yapan Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı, bankacılık sektöründe başarılı olmak için izlenmesi gereken stratejileri anlattı.

Bankacılık sektörünün duayeni Erol Sabancı açıklamasında, kurumların ömürlerinde önemli dönüm noktaları olduğunu, bu dönüm noktalarına uzun yatırımlar, hazırlıklar ve belli stratejiler ışığında varıldığını belirtti. Sabancı, 2002 yılının da Akbank için bu dönüm noktalarından biri olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Kuruluş yılımız olan 1948 yılından itibaren vizyonunu dünya bankacılığı olarak belirleyen bankamızın, aldığı her yönetim kararı, savunduğu her bankacılık düzenlemesi, çıkardığı her yeni bankacılık ürünü bu vizyon doğrultusunda olmuştur.

Bankamızın 55’inci yılını kutladığımız bugünden geriye baktığımızda, elde ettiğimiz ulusal ve uluslararası başarılardan, sırf bankacılık sektörü içindeki değil Türk ekonomisi içindeki lider konumundan büyük gurur duyuyorum. Bu gurur, inandığımız ve asla vazgeçmediğimiz, her ortamda savunduğumuz bankacılık değer ve düzenlemelerini savunmakta ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha görmenin gururudur.”

Sabancı, Türk bankacılık sektörünün 2001 ve 2002 yılında sancılı ve ağır bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek, Akbank’ın sektördeki sarsıntının dışında kalmayı başardığını vurguladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 2002 yılında bankacılık sektörü için uygulamaya konulan standart ve ilkelerden, koşullar ne olursa olsun vazgeçilmemesi gerektiğine dikkat çeken Sabancı, Akbank’ın bugünkü başarısında, geçmişten bu yana, bu standart ve ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalmış olmasının önemli rol oynadığını söyledi.

Sabancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektördeki sarsıntının dışında kalmayı başaran bankamız, kriz koşullarında gerçekleştirdiği bu büyük çıkışıyla, tüm sektörün üstünde bir yer elde etmiş, ayrıcalıklı bir lider konumuna gelmiştir. Netice olarak tüm sektörün karlılığına eş değerde bir karlılığa kavuşmamız, yatırımlarımıza ara vermeden devam edebilmemiz bu eşsiz sıçramanın en büyük kanıtıdır.

Bankamız yönetimi geçmiş yıllarda, gerek sektör temsilcilerine, gerek kamu otoritelerine, usulsüz ve haksız rekabete yol açan uygulamalarla ilgili uyarı ve hatırlatmaları yapmış, sektörümüzün de dünya bankacılık standartlarına kavuşmasını talep etmiştir.”

Sabancı, Akbank’ın 2001 ve 2002 yıllarının ağır ekonomik şartlarına rağmen, ülke ekonomisine, hissedarlarına ve müşterilerine karşı sorumluluklarını aksatmadan sürdürebilmesinin altında güçlü finansal yapısı, kararlı yönetimi ve profesyonel ekibinin yanı sıra bu standart ve ilkelere sıkı sıkıya bağlı olmasının yattığını anlattı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 2002 yılında bankacılık sektöründe uygulamaya konmuş olan standart ve ilkelere dikkat çeken Sabancı, bunların koşullar ne olursa olsun uyulması gereken kuralları ise şöyle sıraladı:

1. Bankalarda bankayı kontrol eden ortaklarda aranacak vasıflar Batı standartlarındaki banka sahibi olma vasıflarına uygun olmalıdır.

2. Bankalarda yeterli sermaye bulunmalıdır.

3. Bankanın yönetimi ve kadrosu kaliteli, uyumlu ve istikrarlı olmalıdır.

4. Banka, sadece bankacılık yapmalı, sınai şirketlerine ortak olmamalıdır.

5. Pasif yapısı istikrarlı ve uygun maliyetli olmalıdır.

6. Aktif kalitesi iyi olmalı, yeterli verim alınmalıdır.

7. Problemli kredileri çok az olmalıdır.

8. Banka, saygın rating şirketlerinden iyi not alabilmelidir.

9. Banka karlı olabilmelidir.

10. Karları ile özkaynakları devamlı takviye edilmelidir.

2003’ün Türk bankacılık sektörünün daha sağlıklı bir yapıya kavuşacağı, gerçek bankacılık ortamının oluşacağı ve sektörde taşların yerine oturacağı bir yıl olacağını belirten Erol Sabancı, “Dünya bankacılık standartlarına kavuşan, haksız rekabetin olmadığı, şeffaflığın sağlanıp, etkin denetimlerin yapıldığı, usulsüzlüklere karşı gereken yaptırımların istisnasız uygulandığı bir ortam bankamız için daha büyük avantajlar yaratacaktır” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.