Akbank, Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) KOBİ Kredisi için tercih ettiği tek özel Türk bankası oldu

Geçtiğimiz günlerde Global Finance tarafından 6.kez Türkiye’nin en iyi bankası seçilen Akbank, EIB’in KOBİ İyileştirme kredisi tahsisi konusunda seçilen tek özel Türk bankası oldu.

Avrupa Yatırım Bankası, AB işbirliği ile Türkiye’ye 150 milyon Euro tutarında “KOBİ İyileştirme Kredisi” tahsis etti. İmzalanan anlaşma kapsamında Akbank KOBİ’lere 75 milyon Euro’luk kredi kullandıracak.

Kurulduğundan bu yana küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyen Akbank, Türkiye’ye 150 milyon Euro “KOBİ İyileştirme Kredisi” sağlayan Avrupa Yatırım Bankası’nın (European Investment Bank) tercih ettiği tek özel Türk bankası oldu. Akbank, Halkbank ile birlikte imza attığı bu kredi anlaşmasıyla, KOBİ’lere 75 milyon Euro tutarında iyileştirme kredisi kullandıracak. %80’i Avrupa Yatırım Bankası fonları, %20’si de Avrupa Birliği hibeleri kapsamında sağlanan/kullandırılan kredi finansmanı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ile işbirliği içinde uygulamaya konuldu.

Akbank’ın 2006 yılından bu yana işbirliği yaptığı Avrupa Yatırım Bankası’nın sağladığı kredi Otomotiv Yan Sanayi, Beyaz Eşya Yan Sanayi, Lojistik, İnşaat Sektörü ve Yan Sanayi, Turizm, Gıda gibi sektörlerdeki KOBİ’lerin yararlanacağı yatırım kredisi amaçlı kullandırılabileceği gibi, proje veya yatırım maliyetinin %50 sini geçmemesi kaydıyla işletme sermayesi finansmanı amaçlı olarak da kullandırılabilecek.

Avrupa Yatırım Bankası ile kredi anlaşma imzalamaktan mutluluk duyduklarını belirten Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, “Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa komisyonu tarafından KOBİ destekleme projesi için seçilen Türkiye´nin tek özel bankası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu kredi Akbank´ın çok taraflı kuruluşlarla kurduğu güçlü ilişkiler ve bu kuruluşlar nezdindeki itibar ve güvenirliğinin bir göstergesidir. Avrupa Yatırım Bankası ile 2006 yılında başlayan ortaklığımız boyunca Türk ekonomisine yaklaşık 1 milyar dolar uzun vadeli dış kaynak sağlamış olup, yakın gelecekte işbirliğimizin daha da ileri gideceğini umuyoruz. Akbank olarak bu tarz bir kredi programına katılmamız, çevre politikalarına duyarlılığımızı ve Akbank´ın Sosyal Sorumluluk Politikalarına verdiği önem ile çevreye duyarlı sektörlere destek olmaktaki kararlılığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. KOBİ İyileştirme Kredisi, Akbank´ın küçük ve orta boy işletmerin krizden çıkışta verdiği desteğin daha da artmasına yardımcı olarak ekonomik yapılarının sağlamlaşmasına katkıda bulunacaktır. Ayrıca kredinin TL olarak kullanılabilmesi, kur riski almak istemeyen ya da ekonomik çalkantılardan etkilenmek istemeyen KOBİ´lere büyük avantaj sağlayacaktır. Geniş şube ağımız ve KOBİ finansmanında uzmanlaşmış personelimiz ile, ekonomik krizden etkilenen KOBİ´lerin kriz sonrası toparlanma dönemlerinde en avantajlı finansman olanaklarını sağlayarak destek olmak öncelikli hedefimiz olmaya devam edecektir. Bize, Türk ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ´lerimize destek olmamız için bu fırsatı verdikleri için Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Komisyonu´na bir kez daha teşekkür ederiz. . Önümüzdeki dönemde KOBİ´lerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çok taraflı kuruluşlardan ucuz ve uzun vadeli yeni kaynaklar yaratmak amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli “Ülke kalkınmasını sağlayacak en önemli stratejilerin başında KOBİ’lerin gelişmesi ve büyümesinin geldiğini düşünüyoruz. Piyasalarda güven ortamının yükselmesi, firmaların risk alma iştahının artması ve sonuç olarak firmaların faaliyetlerini ve yatırımlarını artırmak istemesi nedeniyle kredi taleplerinde artış gözlemliyoruz. Biz de Akbank olarak farklı projelerle KOBİ’lerin ticari faaliyetlerinin gelişmesine destek olmaya devam ediyoruz. AYB ile yaptığımız bu anlaşma ile KOBİ’lere faiz oranı ve vade olarak da çok önemli finansman avantajı sağlamayı sürdürüyoruz.

Diğer taraftan kurulduğu günden bu yana sürdürülebilir değer yaratmaya odaklanan bir kurum olarak, finansal performansımızın yanında, etik, çevresel, sosyal ve ekonomik önceliklerimizin de Akbank’ı geleceğe taşıyacak önemli unsurlar olduğuna inanıyoruz. Bu kredi bu amacımıza da uygun olduğu için mutluyuz.” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.