Akbank Bankacılık Merkezinin Temeli Atıldı

Akbank’ın en ileri teknolojileri kullanacağı dev bankacılık merkezi için düğmeye basıldı. Akbank, Gebze Şekerpınar’daki 80 dönümlük arazide yeni bankacılık merkezinin temelini attı. Türkiye ve çevresindeki bölgenin bankacılık merkezi olması hedeflenen tesise Akbank Banking Center (ABC) adı verildi. Akbank, 1 yılda tamamlanması planlanan ABC için, büyük bölümü 2009 yılı içinde olmak üzere, toplam 125 milyon TL yatırım yapacak.

Zafer Kurtul: “ABC işlem hacminde liderliği hedefliyor”

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ABC’nin Akbank ve ülkemiz için çok önemli ve büyük bir yatırım olduğuna dikkat çekerek, “2010 yılında hizmete girecek olan ABC’nin Türkiye ve çevresindeki bölgede en yüksek işlem hacmine sahip bankacılık merkezi olmasını amaçlıyoruz. Gebze Şekerpınar’da ileri teknoloji kullanılarak inşa edilecek merkez; operasyon ve bilgi teknolojilerini kapsayan bir kompleks olacak. Hem hizmet kalitemizi hem de verimliliğimizi daha da yükseltmemize katkıda bulunacak. Merkezin ayrıca çalışanlarımızın motivasyonunu yükseltecek, çevreye duyarlı bir bina olmasını hedefliyoruz” dedi.

5,000 kişilik kapasite

Akbank çalışanlarına gelişmiş altyapı sistemlerine sahip, esnek, modüler, iş akışına ve verimliliğe uygun, modern bir çalışma ortamı sağlayacak olan Akbank Bankacılık Merkezi, yaklaşık 5,000 kişinin çalışabileceği bir kapasiteye sahip olacak. Akbank Bankacılık Merkezi’nde, ilk aşamada, Akbank Operasyon Merkezi’nin yanı sıra Bilgi Teknolojileri iş birimi ile destek ekipleri faaliyet gösterecek.

7 futbol sahası büyüklüğünde

Sektörünün önde gelen firmalarından Koray İnşaat tarafından inşa edilecek olan merkez toplam 7 futbol sahası büyüklüğündeki 52,300 metrekare kapalı alanda 6 katlı bir binadan oluşacak. Dünyada finans sektörü ve operasyon merkezi uygulamalarında önde gelen mimarlık firmalarından biri olan Skidmore, Owings & Merrill firması tarafından projelendirilen bina, aynı zamanda sosyal olanakları ve çevreci yapısıyla da çalışma ortamlarına yepyeni bir standart getirecek.

Çevreye duyarlı altyapı

Mimari projesi, gün ışığından maksimum fayda sağlanması göz önünde bulundurularak hazırlanan Akbank Bankacılık Merkezi’nde doğayla uyumlu malzemelerin ve enerji tüketimi açısından verimli cihazların seçimine de büyük ölçüde dikkat edildi. Örneğin, dış cephede kullanılacak özel yapıdaki cam ile, özellikle açık ofislerde kritik önemi olan soğutma konusunda, enerji tasarrufu sağlanabilecek.

Çalışanlara özel sosyal imkanlar

Akıllı ofis binalarının tüm özelliklerini kapsayan Akbank Bankacılık Merkezi’nde yüksek tavanlı açık ofisler ile kişi başı maksimum hacim yaratılarak esnek ve daha verimli bir çalışma ortamı sağlanması planlanıyor. Ergonomik mobilyalarla çalışanlara daha rahat çalışma olanağı yaratılırken, son teknolojinin kullanıldığı bankacılık altyapıları da oluşturulacak.

Merkezde ayrıca çalışanların her türlü günlük ihtiyacını karşılayacak fitness center, market, cafe, kuru temizleme, lostra, doktor, eczane, posta ofisi ve kurye gibi birçok hizmet sunulacak. Geniş otopark imkanı, Genel Müdürlüğe ve merkezi noktalara shuttle ve personel servisi ise çalışanların ulaşımını kolaylaştıracak.

Yenilikçi fikir üretmek üzere kurulacak inovasyon laboratuarı; genel müdürlük ve bölgeler ile video konferans yapılabilecek teknik altyapıya sahip toplantı odaları ise ABC’nin fark yaratan diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.