Akbank Cancun Bildirisi’ni imzalayan tek Türk bankası oldu

Meksika’nın Cancun kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi öncesinde hazırlanan ve Akbank’ın da imza attığı Cancun Bildirisi, İklim Değişikliği’ne karşı hükümetleri küresel işbirliği ve acil önlem almaya çağırıyor.

Cambridge Üniversitesi ile çalışan büyük şirketlerden oluşan Galler Prensliği İklim Değişikliği Liderleri Grubu’nun, Meksika’nın Cancun kentinde düzenlediği Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi öncesinde hazırladıkları Cancun bildirisi geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Daha önce Kopenhag, Bali, Proznan zirveleri için Galler Prensliği İklim Değişikliği Liderleri Grubu’nun hazırladığı bildirilerin devamı niteliğindeki Cancun bildirisi, İklim Değişikliği’ne karşı daha etkin mücadeleye yönelik uluslararası işbirliğinin artırılması çağrısında bulunuyor. Cancun’da hükümet temsilcilerine sunulan bildiriyi 35 ülkeden farklı sektörlerde faaliyet gösteren 384 şirket imzalarken, Akbank Cancun Bildirisi’ni imza atan tek Türk bankası oldu.

Bildiriye imza atan özel sektör temsilcileri, 2012 yılından sonra kanunlarla bağlayıcı özelliğe sahip, kapsamlı bir uluslararası anlaşmanın acilen oluşturulması talebinde bulunuyor. Bildiride ayrıca hükümetlere yerel, ulusal ve bölgesel düzeyde düşük karbon ekonomisinin hayata geçirilmesi konusunda çağrı yapılıyor. Bildiri iklim değişikliği konusunda harekete geçmemenin maliyetinin, acil önlem almanın maliyetinden çok daha yüksek olduğunu vurgularken, enerji verimliliği ve düşük karbonlu sistemlerin önemine de dikkat çekiyor.

Cancun Bildirisi’nde Akbank’ın yer almasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, “İklim değişikliği ile mücadelenin, uluslararası düzeyde tartışılan öncelikli konulardan biri olduğuna inanıyoruz. Türkiye’de sürdürülebilirliğin öncüsü olarak, ülkemiz ve dünyamız için gerekli tedbirleri almanın sorumluluğunu taşıyoruz. Akbank olarak daha yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir çevre için iklim değişikliği ile küresel mücadeleye dikkatleri çeken ve duyarlılığı artıran bu bildiriye destek vermekten gurur duyuyoruz” dedi.

Türkiye’de uluslararası standartlara uygun sera gazı emisyonu raporlaması taahhüdünü öncü olarak veren Akbank, şirketlerin ve hükümetlerin Küresel İklim Değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla başlatılan CDP (Karbon Saydamlık Projesi) kapsamında yayınlanan CDP 2010 Global 500 raporuna Türkiye’den giren ilk ve tek kuruluş olmuş ve dünya liderleri düzeyinde puan almıştı.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.