Akbank, CDP 2010 Global 500 Raporu’nda Türkiye’nin Gurur Kaynağı Oldu

Akbank, dünyada iklim değişikliği konusunda en saygın proje olan CDP’nin 2010 yılı Global 500 Raporu’na Türkiye’den giren ilk ve tek kuruluş olarak dünya liderleri arasında yer aldı.

2000 yılında şirketlerin, yatırımcıların ve hükümetlerin iklim değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla başlatılan CDP (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi), kapsamında yayınlanan ve iklim değişikliği ile ilgili tek küresel raporlama sistemi olan CDP 2010 Global 500 raporu açıklandı.

Türkiye’de uluslararası standartlara uygun ilk sera gazı emisyonu raporlaması taahhüdünü veren şirket olan Akbank, CDP 2010 Global 500 raporuna da ülkemizden giren ilk ve tek kurum oldu. Raporda dünyanın en itibarlı kurumlarıyla birlikte “signatory member” olarak yer alan Akbank, dünyada 64 trilyon dolar yöneten 534 yatırımcı şirket arasında CDP projesine imza atan ve detaylı bilgi veren 250 yatırımcı şirket arasında bulunuyor.

Akbank, 60 ülkede yürütülen CDP 2010 Global 500 raporunda ilk kez değerlendirmeye alınmasına rağmen 81 gibi en üst aralığa yakın çok önemli bir puan elde etti. Raporda 70 puan ve üzerindeki değerlendirmenin iyi bir not olduğu belirtilirken, puanı 80’in üzerinde olan kurumlar ise karbon saydamlık derecelendirmesinde lider kurumlar olarak kabul ediliyor. CDP’nin yayınladığı ‘finansal sektörde uluslararası liderler endeksi’nde dünyada finans sektöründe alınan en üst puanlar 86-93 aralığında gerçekleşti.

CDP 2010 Global 500 raporu içindeki bilgiler, dünyaca ünlü denetim firması PricewaterhouseCoopers tarafından bağımsız bir biçimde oluşturuldu. 2003 yılından beri düzenli olarak yayınlanan rapor, bu yıl Dünya Bankası Başkanı Robert B. Zoellick tarafından imzalandı.

Türkiye’de ilk kez 2010 yılı Ocak ayında Akbank’ın sponsorluğunda Sabancı Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje, dünyanın en geniş kapsamlı ve prestijli kurumsal çevre projesi olarak biliniyor.

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, CDP 2010 Global 500 raporu sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Akbank, Karbon Saydamlık Projesi (CDP) ile faaliyetlerinin fiziksel çevre üzerindeki etkisini en aza indirebilmek için çalışmalar yürütmek üzere taahhütte bulunarak Türkiye’de bankacılık sektöründe öncü bir rol üstlenmişti. Türkiye’de uluslararası standartlara uygun ilk sera gazı emisyonu raporlaması taahhüdünde bulunan şirket olarak, CDP’ye verdiğimiz desteğin önemi ve anlamı, CDP Global raporu ile tescil edilmiştir.

Konusunda uzman bilimadamlarının, araştırmacıların ve şirketlerin titiz çalışmalarıyla hazırlanan CDP 2010 Global 500 raporuna, Türkiye’den giren ilk ve tek kuruluş olarak Dünya liderleri arasında yer almanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Rapordaki yerimiz hem Türkiye için, hem de Akbank için gurur verici. Bu önemli raporda yer aldığı ilk yılda, açıklanan sonuçlarla dünyanın lider kuruluşları arasında bulunan Akbank, çevre politikaları ve duyarlılığı konusunda üzerine düşen sorumluluğun daha da arttığının bilincindedir.

Gelecekte daha iyi ve temiz bir dünya, sürdürülebilir bir çevre bilinci hedefiyle, global düzeyde en önemli çalışmalardan biri olan Karbon Saydamlık Projesi, Akbank’ın kararlılığını, vizyon ve misyon anlayışını bir kez daha perçinlemektedir.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.