Akbank, China Development Bank ile işbirliği anlaşması imzaladı

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt ve China Development Bank Başkan Yardımcısı Gao Jian’ın katıldığı bir törenle imzalanan anlaşmayla iki banka arasında hedeflenen uzun vadeli stratejik işbirliğinin temelleri atıldı.

Akbank, Çin’in en büyük bankalarından China Development Bank ile işbirliği anlaşması imzaladı. Akbank ve China Development Bank yetkilileri tarafından imzalanan anlaşma, iki bankanın uzun vadeli stratejik işbirliğinin temellerini atma amacını taşıyor. İşbirliği anlaşması çerçevesinde, Akbank ve China Development Bank karşılıklı yuan ve TL hesapları açarak, Çin ile Türkiye arasındaki ticari işlemlerin ülke yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilmesine yönelik destek sağlıyor. Anlaşmayla ayrıca iki banka arasındaki iş ilişkileri güçlendirilirken, her iki ülke girişimcilerinin altyapı projelerinde, ticaret ve yatırım işlemlerinde karşılıklı olarak desteklenmesi de hedefleniyor.

“Anlaşma yeni bir dönemin başlangıcını müjdeliyor”

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, China Development Bank ile imzalanan anlaşma konusunda, “Dünyada yaşanan kriz sonrasında tüm gözler gelişmekte olan ülkelere çevrildi. BRIC ülkeleri zaten uzun bir süredir ilgi gören ve yatırımların giderek arttığı ülkeler. Çin özellikle kriz dönemi ve sonrasında Türkiye’de de dikkatle izlenen ve ekonomik performansıyla övgü alan ülkelerin başında yer alıyor. Çin’le ilişkilerimiz her geçen gün artan bir hacimle devam ediyor. Akbank olarak, geçen yıl çıkardığımız BRIC fonuyla Çin’de yatırım olanaklarının kapısını açmıştık. Geçtiğimiz ay Çin’de yaptığımız temaslarda, bu ülke ile karşılıklı iş fırsatlarını değerlendirme olanağını bulduk. Çin ziyaretimizin, bu anlaşmanın imzasında önemli katkısı olduğuna inanıyorum.

China Development Bank ile imzalanan bu anlaşma, yepyeni bir dönemin başlangıcını müjdeliyor. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde karşılıklı olarak bir köprü vazifesi görmekten çok mutluyuz. Çin’in en güçlü ve saygın bankalarından China Development Bank ile işbirliği yapmak bizim için onur verici. Uzun vadeli stratejik bir işbirliğinin temellerini attığımız bu prestijli anlaşmanın imzasında katkısı bulunan herkese teşekkür ederiz” dedi.

China Development Bank Hakkında:

Çin’in en büyük bankaları arasında yer alan China Development Bank (CDB, Çin Kalkınma Bankası) 1994 yılında kuruldu. CDB 2008 yılında yeniden yapılandırma sürecinden geçerek China Development Bank Corporation adını aldı. 2009 yıl sonu itibarıyla, A1 Moody’s kredi notuna ve %11.83 Sermaye Yeterlilik Oranına sahip China Development Bank Corporation’ın toplam aktifleri 678 milyar dolar ve net karı 4.8 milyar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.