Akbank Düşünme Gücü Projesi 1 Yılda 4.250 Öğretmene, 141.270 Öğrenciye Ulaştı!

2008 yılında, kuruluşunun 60. yılı vesilesiyle ülkemiz eğitim sistemine katkıda bulunmak amacıyla “Düşünme Gücü” projesini başlatan Akbank, 28 Mayıs 2010’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlediği bir toplantıyla projenin ilk etabının sonuçlarını paylaştı. “Soran Sorgulayan Gençlik için Öğretmen Eğitimine Destek” sloganıyla yola çıkan projenin ilk döneminde 8 ilde toplam 4 bin 250 öğretmen yetiştirildi ve 141.270 öğrenciye ulaşıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Akbank ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliğiyle 2008-2009 eğitim döneminin ikinci yarıyılında başlayan “Düşünme Gücü” projesinin ilk etabının sonuçlarının paylaşıldığı ve eğitmenlere sertifikalarının takdim edildiği toplantıya Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, ERG adına Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tosun Terzioğlu katıldı.

“Soran Sorgulayan Gençlik için Öğretmen Eğitimine Destek” sloganıyla gerçekleştirilen projenin ilk etabı pilot iller olarak belirlenen İstanbul, Ankara, İzmir, Kahramanmaraş, Adana, Samsun, Kayseri ve Van’da gerçekleştirildi. Projenin ilk etabında “Eleştirel düşünme” yöntemine hakim öğretmenlerin yetiştirilmesi hedeflendi. Böylelikle, nihai olarak, öğrencilerin bilgiyi işleme, sorgulayabilme ve kendi görüşlerini oluşturabilme becerilerini içselleştirebilmeleri için eğitilmeleri amaçlanıyor. Öğretmenlere verilecek eğitimin içeriğinde, aktif öğrenme ve soran sorgulayan öğrencinin nitelikleri, öğretme yöntem ve teknikleri, ders planlama ve değerlendirme, farklı disiplinlerde ve disiplinler arası öğretme yöntemleri ile kendi başına aktif öğrenme olmak üzere 6 konu yer alıyor.

Törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu “Günümüzde bilim, teknoloji ve iletişimde çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. Her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yeni yaklaşımlar ortaya çıkıyor. Küresel boyutta ortaya çıkan bu değişme ve gelişmeler; topluma her alanda yön verebilen, uluslararası düzeyde yarışabilen, teknolojik ve toplumsal gelişmelere uyum sağlayan, gözlem ve deneylerle elde edilen verilere dayalı olarak doğru kararlar verebilen, yeniliklere açık, eleştirel düşünebilen, değişimi algılayıp yönetebilen yaratıcı bireyler yetiştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bakanlığım, Akbank ve Sabancı Üniversitesi’nin işbirliğiyle yürütülen “Öğretmen Eğitimi Destek Projesi” de soran ve sorgulayan bir gençlik yetiştirme hedefimize çok önemli katkılar sağlamaktadır.” dedi.

“Gençlerimiz sadece kol gücü anlamında değil; akıl gücü yani yaratıcılık, liderlik, yenilikçi ve fark yaratacak fikirler anlamında da çok önemli bir potansiyeli temsil ediyor.”

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, toplantıda yaptığı konuşmada program aracılığıyla 1 yılda toplam 4.250 öğretmene ulaşılmış olunmasından dolayı büyük bir gurur duyduklarını belirterek “70 milyonu aşan nüfusunun, yarısı 28 yaşın altında olan bir ülke olarak gençlerimizin geleceğe güçlü bir donanımla hazırlanmaları ülkemizin yarınları açısından büyük önem taşıyor. Türkiye’nin gelecekteki yerini bugünün gençleri belirleyecektir. Gençlerimiz sadece kol gücü anlamında değil; daha önemlisi, akıl gücü yani yaratıcılık, liderlik, yenilikçi ve fark yaratacak fikirler anlamında da çok önemli bir potansiyeli temsil ediyor. Düşünme Gücü projesi, hem öğretmenlerimize, hem de öğretmenlerimiz vasıtasıyla ülkemizin geleceğini temsil eden gençlerimize etki eden bir proje olması dolayısıyla büyük önem taşıyor. Bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmenin sevinç ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tosun Terzioğlu da konuşmasında projenin önemine dikkat çekerek “4 Ocak 2009’da Milli Eğitim Bakanlığı, Akbank ve Eğitim Reformu Girişimi tarafından imzalanarak yürürlüğe giren Düşünme Gücü: Soran ve Sorgulayan Gençlik için Öğretmen Eğitimi Destek Projesi, eleştirel düşünmenin eğitimde yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Proje kapsamında, 39 uzman ve 148 eğiticinin katkısıyla sekiz ilde 4.250 öğretmen ile eleştirel düşünme eğitimleri gerçekleştirildi.”

“Eğitimlerin, öğretmenlerin motivasyonunu artırdığı, eğitime bakış açılarını değiştirdiği ve eleştirel düşünme tutum ve becerilerini geliştirdiği görülmekte ve fakat sınıf ve okul ortamına etkisi sınırlı kalmaktadır. Bu durumun en temel nedeni, müfredatın tamamlanması ve öğrencilerin sınavda başarılı olması kaygısını taşıyan öğretmenlerin eleştirel düşünme yaklaşımını ve ruhunu sınıf ortamına yansıtmasının teşvik edilmemesidir.”

“Projemizin önemine inanarak maddi katkı sağlayan Akbank’a, proje ortağımız olarak eleştirel düşünmenin eğitimde yaygınlaşmasına katkı sunan Milli Eğitim Bakanlığı’na ve başta proje danışmanımız Prof. Dr. İpek Gürkaynak olmak üzere uzman eğiticilerimize, eğitim materyalleri yazarlarımıza, sekiz ilimizdeki il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine, okul müdürlerine ve eğiticilerimize teşekkür ederiz.” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.