Akbank Hollanda’ da Banka Açtı

Akbank’ın güvenilir, kaliteli ve yenilikçi hizmet anlayışı Avrupa’daki Türklerle buluşuyor. Akbank, Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşlarına hizmet vermek ve Türkiye’nin ve Türk şirketlerinin Avrupa ile olan ticari ilişkilerinde aracılık etmek amacıyla Akbank International N.V.’yi hizmete açtı.

Hollanda’nın Rotterdam kentinde, 28 Mayıs 2002 tarihinde hizmete giren bankanın açılış törenine, Türkiye Büyükelçisi Aydan Karahan, Rotterdam Belediye Başkanı Mayor Opstelten, Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Görevli Üye Akın Kozanoğlu ile Akbank Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Akın Kozanoğlu, Akbank International N.V’nin Akbank’ın dünya bankası olma yolunda attığı adımlardan biri olduğunu belirtti. Kozanoğlu şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, bankamız, dünya bankası olmak ve 2010 yılında Türkiye’de pazar payında ve aktif büyüklüğünde liderlik elde etme hedefiyle ‘yeniden yapılanma projesi’ başlatmıştır. Proje ile, Türkiye’de ve dünyada gelişen yeni pazarları ve fırsatları değerlendirmek, bankamızın konumunu daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu açıdan baktığımızda Hollanda, bizim için önemli bir fırsat ve Akbank’ın yurtdışı bankacılık ağını genişletme hedefinde çok önemli bir adım”.

Akbank International N.V.’nin Genel Müdürü Banu Özcan’ın konuyla ilgili görüşleri ise şöyle:

“Avrupa’da Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı ikinci büyük ülke olan Hollanda’da vatandaşlarımıza temel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra kurumsal, dış ticaret ve hazine işlemleri ile bireysel bankacılık hizmetlerini vereceğiz. Bir diğer önemli misyonumuz da, Türk işadamlarının Avrupa ülkeleriyle aralarında köprü oluşturmak olacaktır. Hedefimiz Türk nüfusun yanı sıra Hollanda’lı bireysel ve kurumsal müşterilerle birlikte Avrupa’da daha geniş bir yelpazede hizmet vermektir”.

Bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının öncelikli ihtiyacının Türkiye’ye para transferi olduğunu belirten Özcan, “Halen Hollanda’da yaşayan 300 bin Türk vatandaşının 50 bini Hollanda bankaları aracılığıyla Türkiye’ye para gönderiyor. Hedefimiz ilk olarak bu vatandaşlarımıza Akbank International aracılığıyla hizmet vermek, kendilerinin internet, çağrı merkezi gibi modern dağıtım kanallarından yararlanmalarını sağlamaktır. Gelecek dönemde de sigorta, İMKB aracılık işlemleri, emeklilik fonları, varlık yönetimi ile kredi kartları gibi ürün ve hizmetleri de vatandaşlarımıza sunacağız” dedi.

Hedeflerini gerçekleştirirken zorlanmayacaklarını anlatan Özcan, Akbank ve Sabancı Grubu’nun gücü ve bu kuruluşlara duyulan güvenin kendilerine her türlü kolaylığı sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Özcan, şimdilik sadece Rotterdam’da faaliyet gösteren bankanın daha sonra Hollanda’nın diğer kentlerinde ve Avrupa’nın diğer önemli ülkelerinde de şubeler açacağını, verdiği kaliteli, güvenilir ve yenilikçi hizmetle önemli bir pazar payına kavuşacağını belirtti. Özcan, zaman içerisinde kaliteli servis ve cazip faiz oranlarıyla Avrupa vatandaşlarını da bankaya çekmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Bankanın kuruluş aşamasında 25 milyon Euro olarak belirlenen sermayesinin ileride 100 milyon Euro’ya çıkarılması hedefleniyor.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Akın Kozanoğlu’nun üstlendiği bankanın Yönetim Kurulu’nda Ethem Tuncel, Maarten Scheeffer ve Denis Long da üye olarak bulunuyor.

Akbank’ın Hollanda’daki iştiraki Akbank International’ın yanı sıra, 1983 yılından bu yana Londra’da faaliyet gösteren Sabancı Bank Plc. ünvanlı bir diğer yurtdışı bankası ve Almanya’da 7 Malta’da bir adet olmak üzere toplam sekiz yurtdışı şubesi bulunuyor.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.