Akbank İlk 3 Ayda 209 Trilyon Lira Kar Etti

Enflasyondan arındırılmış mali tablolara göre Akbank 2003 yılının ilk 3 ayında 209 trilyon lira brüt kar elde etti. Brüt karı üzerinden 147 trilyon liralık vergi karşılığı ayıran Akbank aynı dönemde 62 trilyon lira net kar elde etti.

Konuyla ilgili olarak Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“Bankamız 2003 yılında da kârlılığını sürdürerek ilk üç aylık dönemde 209 trilyon lira brüt kar elde etmiştir. Bankamız brüt karı üzerinden %70 oranında vergi karşılığı ayırmıştır. Bu yüksek orandaki vergi karşılığının nedeni vergi mevzuatımızda henüz enflasyon muhasebesi ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmamış olmasıdır; dolayısıyla ayrılan vergi karşılığı, vergi mevzuatımız gereği olarak, enflasyon muhasebesi uygulanmadan tespit edilen nominal faaliyet neticeleri üzerinden hesaplanmıştır.

İlk 3 aylık dönemde Bankamızın karını etkileyen iki önemli konu menkul kıymetler faiz ve enflasyon oranlarıdır. Irak savaşı nedeniyle Mart ayında faiz oranları yüzde 70’in üzerindeki seviyelere kadar yükselmiş ve bu durum geçici de olsa menkul kıymetler portföyümüzde yaklaşık 70 trilyon lira değerleme zararına neden olmuştur. Söz konusu olumsuz koşullar Irak savaşının sona ermesiyle büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Faiz oranları yıllık bazda yüzde 50 seviyelerine inmiş, enflasyon oranı da Nisan ayından itibaren düşme trendine girmiştir. Bu iki konu önümüzdeki dönemde Bankamızın karına olumlu etki yapmaktadır.

Bu dönem itibari ile Akbank’ın toplam aktifleri 2002 yılı sonuna göre % 3 büyüyerek 25,1 katrilyon liraya ulaşmıştır.

2003 yılının ilk çeyreğinde Bankamızın toplam kredileri tutarı 6.4 katrilyon lirayı geçmiştir. Bankamız kredi tutarını arttırmaya ve reel sektörümüzü daha fazla desteklemeye özellikle gayret edecektir.

Özkaynaklarımız 3.5 katrilyon lirayı geçmiş olup geçen yıl sonuna göre 3 aylık dönemde % 9 büyüme kaydetmiştir.

Bankamıza güvenen çok değerli müşterilerimize teşekkür ederiz.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.