Akbank, Irak’da İş Olanakları İçin Türk Şirketlerinin Hizmetinde

Irak’ın yeniden inşasına finansal destek sağlamak amacıyla kurulan The Trade Bank of Iraq’ın (Irak Ticaret Bankası) faaliyetlerini yürüten J.P.Morgan Chase & Co liderliğindeki uluslararası konsorsiyumda tek Türk bankası olarak yer alan Akbank, bu kapsamda yapılacak 20 milyar dolar tutarındaki ihracatın yüzde 5’inin Türk firmaları tarafından gerçekleştirilmesi için köprü oldu.

Kasım ayında faaliyete geçen The Trade Bank of Iraq adına J.P.Morgan Chase & Co liderliğindeki konsorsiyum bankaları aracılığıyla bugüne kadar USD 312 milyon tutarında 142 adet ithalat akreditifi açıldı.

Akbank’ın rolü

Ortadoğu piyasasındaki dış ticaret payı, bu pazardaki yıllara dayanan deneyimi, güçlü sermaye yapısı ve uluslararası saygınlığı nedeniyle Irak Ticaret Bankası yönetim konsorsiyumuna giren Akbank, bu kapsamda Irak’ta açılan yeniden yapılanma ihaleleri hakkında Türk firmalarını bilgilendirmekte, şirketlerin talepleri doğrultusunda kredi kullandırmakta ve ayrıca bu ülkeyle yapılan ticari işlemlerde ihtiyaç duyulan diğer tüm bankacılık hizmetlerini vermektedir.

Akbank’ın Irak Ticaret Bankası’ndaki rolü çerçevesinde sunduğu hizmetler:

• Firmaların ticaret bağlantıları geliştirmelerinde bilgilendirme,
• Finansman sağlama,
• Gerçekleştirilecek akreditifli işlemlere aracılık edilmesi,
o ihracat akreditiflerinin ihbar/teyid edilmesi,
o ithalat akreditiflerinin açılması
• Türk Eximbank ile ilişkilerin yürütülmesi,
• Irak ile yapılan diğer ticari işlemlerde ihtiyaç duyulan bankacılık hizmetlerinin verilmesi,
• Aksigorta aracılığı ile sigorta hizmetleri
Irak Ticaret Bankası’nın faaliyetleri

Temmuz ayında 100 milyon dolarlık sermaye ile kuruluşu gerçekleştirilen ve Kasım ayında faaliyete geçen Irak Ticaret Bankası halen Geçici Hükümet Konseyi ve Bakanlıkların ülkenin yeniden inşası için ihtiyaç duyduğu büyük çaplı ithalatlar için finansal destek sağlıyor.

Irak’ın yapacağı ithalatlar Irak Geliştirme Fonu (Development Fund of Iraq) tarafından karşılanıyor.1483 sayılı Birleşmiş Milletler kararına göre Irak’ın yapmış olduğu petrol, petrol ürünleri ve doğal gaz ihracatlarının gelirleri US Federal Reserve Bank of New York nezdinde tutulan DFI hesabına yatırılıyor. Söz konusu fonda bugüne kadar 5 milyar dolar birikmiş durumda.

Konsorsiyumda yer alan bankalar

Türkiye’den sadece Akbank’ın yer aldığı konsorsiyumda dünyanın önde gelen 13 bankası bulunuyor.

Konsorsiyumun operasyon bankaları: ABD’den J.P. Morgan Chase & Co, İngiltere’den Standard Chartered Bank, Kuveyt’ten National Bank of Kuwait SAK, Polonya’dan Bank Millenium SA, Avustralya’dan ANZ ve Japonya’dan The Bank of Tokyo-Mitsubishi Ltd., Konsorsiyumda katılımcı banka olarak ise İtalya’dan Sanpaolo IMI SpA, Kanada’dan Royal Bank of Canada, Fransa’dan Credit Lyonnais, İspanya’dan Caja de Ahorros Y Pensiones De Barcelona, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Standard Bank Group Ltd., Portekiz’den Banco Commercial Portugues.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.