Akbank Notunu Korudu

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch IBCA, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) getirdiği yeni düzenlemelerin ardından ilk kez Türk bankalarını değerlendirmeye tabi tuttu. Fitch yaptığı bu yeni değerlendirmede Alternatifbank, Denizbank, Finansbank, Koçbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nın bireysel notlarını düşürdü. Akbank ise, başarılı performansını devam ettirerek, notunu korudu.

Yeni değerlendirmeye göre, İş Bankası, Garanti Bankası ve Finansbank’ın notlarını D/E’ye, Koçbank ve Denizbank’ınkini D’ye, Yapı Kredi, Vakıfbank ve Alternatifbank’ınkini ise E’ye düşürdü. Akbank’ın notu ise C olarak kaldı.

Fitch IBCA, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bankaların notlarındaki bu değişiklik, geçen 3 yılda yaşanan resesyon nedeniyle bankaların finansal pozisyonlarının bozulmasının bir sonucu. Bu durum BDDK tarafından yapılan üçlü denetimle ortaya çıkıyor.

BDDK, haziran ayında üçlü denetimi tamamlayarak, özel sektördeki ticari bankaların minimum yüzde 8 olan sermaye yeterlilik rasyosunu karşıladıklarını belirledi ve aktif kalitesini değerlendirdi.

BDDK’nın yaptığı denetimde takipteki krediler ve provizyonlardaki artışa rağmen bankaların çoğunluğunun yüzde 8 olan sermaye yeterlilik rasyosuna sahip oldukları, ancak sistemin tamamının 146 milyon dolarlık bir sermaye açığı olduğu ortaya çıktı.

Aslında tüm bankalar uluslar arası standartların dışında, bir bölümünün ya çok az ya da hiç serbest özkaynağı yok. Bu rakamlar sonucunda, biz sistemin tümüyle sermaye açısından yetersiz olduğuna inanıyoruz.”

Açıklamada ayrıca, Türk bankacılık sektöründe takipteki kredilerin miktarının büyük olduğuna dikkat çekilerek, bankaların takipteki kredilerinin toplam kredilerine oranlarına da karşılaştırmalı olarak yer verildi. Buna göre, takipteki kredilerin toplam kredilere oranı sıralamasında Akbank yüzde 2 ile en düşük orana sahip oldu. Bu oran Yapı Kredi Bankası’nda yüzde 56, İş Bankası’nda ise yüzde 28.

Takipteki kredilere ayrılan karşılıklara da değinilen açıklamada, Türk bankacılık sektöründe takipteki kredilere ayrılan karşılık oranlarında da çeşitlilik gösterdiğine işaret edildi. Açıklamaya göre, Akbank yüzde 131 oranıyla takipteki krediler için en yüksek miktarda karşılığı ayıran banka oldu. Takipteki krediler için Koçbank yüzde 24, İş Bankası yüzde 30, Yapı Kredi Bankası yüzde 31 ve Denizbank yüzde 37 oranında karşılık ayırıyor.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.