Akbank Rekor Katılımla 500 Milyon Dolar Tutarında Sendikasyon Kredisi Aldı

Akbank, 2004 yılında çıktığı ilk sendikasyon kredisinde uluslararası piyasalardan 500 milyon dolar tutarında finansman sağladı. 1 yıl vadeli kredinin faizi Libor + 0.55 olarak belirlendi. Başlangıçta 375 milyon dolar tutarında kredi için yetki veren Akbank, piyasadan gelen yoğun talep nedeniyle kredi tutarını 500 milyon dolara yükseltti. İhracatın finansmanında kullandırılacak olan kredi, bugüne kadar Akbank’ın uluslararası piyasalardan sağladığı en yüksek tutarlı kredi olma özelliğini taşıyor.

Sendikasyon kredisinde ülkemizde daha önce sendikasyonlara katılmayan yeni bankalar yeralmıştır.”Bu yıl içinde Türk bankalarınca uluslararası piyasalardan alınan kredilerde en geniş katılımcı sayısına sahip olan kredinin anlaşması, 29 ülkeden dünyanın önde gelen 63 bankasının katılımıyla, 3 Ağustos 2004 tarihinde İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen bir törenle imzalandı.

Törende bir konuşma yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:“Akbank olarak, çok saygın uluslararası bankaların katılımıyla 500 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladık. Geçen yıl sağlanan 350 milyon dolar tutarındaki kredinin yerine alınan bu kredi için başlangıçta 375 milyon dolar için yetki verdik. Ancak uluslararası piyasalardan gelen yoğun talep nedeniyle kredinin tutarını 500 milyon dolara yükselttik. Böylelikle Türkiye ekonomisine 150 milyon dolar tutarında taze kaynak girişine aracılık etmiş olduk.

Ayrıca Libor + 0.55 faizle alınan sendikasyon kredisinin maliyetinde, geçen yıl alınan 350 milyon dolarlık krediye göre toplamda 60 baz puan düşüş sağlandı. Kredinin maliyetindeki düşüşte, Türk ekonomisindeki olumlu gelişmeler, Akbank’ın finansal gücü ve bankacılık sektöründeki lider konumu, güçlü muhabir ilişkileri ile yıllardır ülke notu üzerinde not alan tek Türk bankası olması etkin rol oynamıştır.

Bu krediyle birlikte Akbank’ın yurtdışından sağladığı krediler, bu yılın haziran ayında alınan 270 milyon dolarlık 7 yıl vadeli yurtdışı kredi kartı alacaklarına dayalı kredi işlemi dahil olmak üzere 2.9 milyar dolara ulaşmıştır. Akbank bu kredileri reel sektöre aktarmaktadır.”

Türkiye’de daha önce sendikasyonlara katılmayan yeni bankaların da yer aldığı sendikasyon kredisinde eş düzenleyici olarak şu bankalar yer aldı: ABN Amro Bank NV, Alpha Bank AE,American Express Bank GMBH, The Arab Investment Company SAA, The Bank of New York, The Bank of Nova Scotia, The Bank of Tokyo-Mitsubishi Ltd, Bayerische Landesbank,Citibank NA, Deutsche Bank AG, London,DZ Bank Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank, Erste Bank der Osterreichischen Sparkassen AG, Fortis BankNV/SA, HVB Group,ING Bank NV, Mashreqbank PJSC, Mizuho Corporate Bank Ltd, Natexis Banques Populaires, Raiffeisen Zentralbank Oesterreich AG, Standard Bank London Ltd, Standard Chartered Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe Ltd, UFJ Bank Limited, Wachovia Bank NA, WestLB AG.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.