Akbank Saygın Düşünce Kuruluşu Chatham House’u İstanbul’da Ağırladı

Dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House “ Türkiye Projesi” kapsamındaki ilk toplantısını Akbank ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirdi.

Dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House’un “Türkiye Projesi” kapsamındaki ilk toplantısı 12 Haziran Cumartesi günü Akbank’ın ev sahipliğinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde yapıldı.

“Yeni Bir Dönem: Küresel Politika ve Ekonomik Yapıda Değişimler” ana temasıyla gerçekleştirilen toplantıda, gündemdeki küresel gelişmelerle birlikte bölge istikrarı ve uluslararası ilişkiler açısından Türkiye’nin artan önemi de değerlendirildi.

Açılış konuşmasını yapan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin, Avrupa’nın dış politikası ve güvenliğinde, enerji ihtiyacının karşılanmasında, yasa dışı göç ve terörizm ile mücadelesinde, sosyal dinamizmin arttırılmasında ekonomisi, jeopolitiği, genç ve dinamik demografisiyle belirleyici bir ülke konumunda olduğunu belirtti.

Türkiye’nin AB üyeliğinin, Türkiye ve AB için olduğu kadar dünya için de kazanç olduğunu vurgulayan Bağış, ” Bu ‘kazan-kazan’dan da öte üç boyutlu bir kazançtır. AB Düşünce Grubunun yayınladığı raporda vurgulanan; AB’nin ve Avrupa’nın karşılaştığı ve karşılaşacağı sorunların ve güçlüklerin aşılmasında Türkiye’nin anahtar bir role sahip olduğudur” dedi.

Türkiye’nin tüm aday ülkeler gibi halkının yararına olan reformları ve AB’ye uyum çalışmalarını yerine getireceğini belirten Bağış, “Türkiye’nin bu süreçte AB’den beklediği adil muamele ve ‘ahde vefa’dır. Türkiye üzerinde düşeni kararlılıkla yaparken, AB’nin de oybirliği ile alınan kararları uygulaması beklenmektedir. Türkiye’nin üyeliğinin kolay olmayacağı açıktır. Ancak, belki de Avrupa bütünleşmesine ve dünya barışına en fazla katkıda bulunacak adımlardan biri Türkiye’nin AB üyeliği olacaktır” dedi.

Toplantının açılış oturumuna Chatham House Mütevelli Heyeti üyesi, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas üyesi Suzan Sabancı Dinçer başkanlık etti. Avrupa ekonomisinin zorluklar yaşadığı bu dönemde Türk ekonomisinin daha da güçlenerek yoluna devam ettiğini vurgulayan Sabancı Dinçer:

“Böylesi önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, Chatham House gibi şeçkin bir düşünce kuruluşunun İstanbul’da toplantı gerçekleştirmesi bir tesadüf değil. İstanbul, ekonomik güç dengelerinde yaşanan değişim çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerin oynayacağı önemli rolü temsil eden bir merkez konumunda bulunuyor” dedi.

Küresel ölçekte yeni bir sorumluluk anlayışının oluşturulması gerektiğini belirten Sabancı Dinçer; “Bugün hükümetlerin, düzenleyici kurumların, iş dünyasının, yatırımcıların ve medyanın gündeminde istikrar ve güven temaları bulunmalı. Geleceğimize olan güveni tazeleyerek hep beraber büyümeyi destekleyecek istikrarlı bir ortam sağlamaya çalışmalıyız” dedi.

İlk oturumda ayrıca Akbank Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı ve Brookings Enstitüsü Küresel Ekonomi ve Kalkınma Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Derviş ile Chatham House Yönetim Kurulu Başkanı Dr. DeAnne Julius de birer konuşma yaptı.

Chatham House İstanbul Toplantısı’nın ikinci oturumunda “Politik Yapıda Değişiklikler” konusu ele alındı. Chatham House Direktörü Dr. Robin Niblett’in yönettiği oturuma İngiltere’nin eski Savunma ve Dışişleri Bakanı Sir Malcolm Rifkind ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AB Danışmanı Zeynep Damla Gürel konuşmacı olarak katıldı.

Chatham House Direktörü Dr. Robin Niblett ise, “Chatham House olarak, küresel ekonomik ve politik gelişmelerin ele alındığı bu toplantının İstanbul’da gerçekleştirilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Sayın Suzan Sabancı Dinçer’e toplantının gerçekleştirilmesine yönelik katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Yüzyıllardır Doğu ve Batı arasında kilit bir konumda olan Istanbul’un, küresel refah ve güvenlik konularına ilişkin uluslararası bir tartışma için en ideal şehir olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Projesi hakkında:

Akbank’ın desteğiyle yürütülen Türkiye Projesi çerçevesinde, Türkiye’nin jeo-politik ve jeo-ekonomik konumundan kaynaklanan stratejik konular değerlendirilmekte ve bu konuların özellikle Türkiye, İngiliz, Amerikan, Avrupa ve diğer ülkelerin ekonomileri ve politikaları üstündeki yansımaları analiz edilmektedir.

Projede öncelikli konular arasında şu başlıklar bulunmaktadır:

 Türkiye’nin bölgedeki stratejik rolünün değerlendirilmesi ve kuvvetlendirilmesi

 Türkiye’nin sürekli ekonomik ve sosyal kalkınmasında ve Türkiye’nin dış ilişkilerde/dış ticarette işbirliği içinde olan ülkelerle olan ilişkilerinin geliştirilmesinde Türk bankalarının ve şirketlerinin sağlayabileceği stratejik katkının belirlenmesi

 Türk şirketlerinin global ölçekte görünürlüklerinin ve etkinliklerinin arttırılması

 Türkiye’nin AB üyelik sürecinin değerlendirilmesi ve desteklenmesi

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.