Akbank T.A.Ş.’den Ortaklarına Duyuru

05.05.2007 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca biriminden “Yeni” ibaresinin kaldırılmasıyla “Yeni Türk Lirası”na yapılan atıflar kendiliğinden “Türk Lirası”na dönüşecektir.
5083 Sayılı Kanun’un 3. maddesinde, kanunlarda ve diğer mevzuatta, idari işlemlerde, yargı kararlarında, her türlü hukuki muamelelerde, kıymetli evrak ve hukuki sonuç doğuran diğer belgeler ve değişim araçlarında “Türk Lirası”na veya “Lira”ya yapılan atıflar, 2. maddede belirtilen değişim oranında “Yeni Türk Lirası”na yapılmış sayılacaktır. Bu çerçevede 5083 Sayılı Kanun’un 3. maddesi uyarınca, hisse senetlerinde “Türk Lirası”na veya “Lira”ya yapılan atıflar da, 2. maddede belirtilen değişim oranında “Yeni Türk Lirası”na yapılmış sayılacaktır.
Anılan Bakanlar Kurulu Kararına göre, 01.01.2009 tarihinden itibaren, “Yeni Türk Lirası”ndan “Türk Lirası”uygulamasına geçilmesinden sonra, yatırımcıların ellerinde bulunan nominal değeri halen TL olan eski senetlerin, nominal değeri “Yeni Türk Lirası” (“Yeni Türk Lirası” uygulaması kalktıktan sonra “Türk Lirası” olarak ifade edilecek) olan senetler ile karıştırılmaması, uygulamada tüm hisse senetlerinin ihraç ya da ihdas tarihlerinin dikkate alınması suretiyle, bunlardaki para biriminin hangi “Türk Lirası” olduğunun belirlenmesi ve bu hususta yatırımcıların dikkatli olması gerekmektedir.
Bilindiği üzere; Bankamızın 30.05.2005 tarihinde gerçekleşen ve 06.06.2005 tarihinde tescil edilen Olağanüstü Genel Kurul Kararı ile yapılan ana sözleşme değişikliği ile Şirketimizin 1 hissesinin nominal değeri 1.000 TL iken, 5274 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında 1 YKr olarak değiştirilmiştir. Nominal değer değişikliği nedeniyle pay değişim işleri ile ilgili olarak yeni hisse senedi basılmamış, hisse değişimi Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdinde kaydileştirme esaslarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Ellerinde henüz değişimi ve kaydileştirme işlemi tamamlanmamış fiziki hisse senedi bulunan hissedarlarımızın hisse senetleri üzerindeki nominal değer eski “TL” olarak yer aldığından, bu hisselerin kaydi olarak hak sahibine verilmesi esnasında 5083 sayılı kanun kapsamında YTL’na dönüşüm için gerekli hesaplama yapılacak, bu paylar kaydi sistemde 01.01.2009 tarihine kadar “YTL” olarak, bu tarihten sonra ise 05.05.2007 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında “TL” olarak izlenecektir.
Sayın Ortaklarımıza duyurulur.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.