Akbank, Türk şirketlerini Abu Dhabi yatırım kuruluşlarından Invest AD ile buluşturdu

Akbank ve Invest AD Türkiye’deki yatırım fırsatlarını değerlendiriyor

Akbank, Türkiye’de yatırım yapmaya hazırlanan, Abu Dhabi finansal hizmetler kuruluşlarından Invest AD ile Türkiye’nin önde gelen 20’den fazla şirketini bir araya getiren toplantılara ev sahipliği yaparak, bu boyutta bir organizasyonla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Aralık 2009’da Dubai’de ofis açan Akbank, 8-9 Şubat tarihleri arasında Sabancı Center’daki Akbank Genel Müdürlüğü’nde toplantılar düzenledi. Toplantılarda Invest AD yönetimi ile inşaat, gayrimenkul, perakende, hizmet, enerji ve turizm sektörlerinde Türkiye’nin önde gelen 20’den fazla şirketi bir araya geldi.

Aralık 2009’da, 400 milyon dolar tutarındaki özel sermaye fonu ile Türk lojistik sektöründe faaliyet gösteren EKOL şirketine yatırım yapan Invest AD, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de fon yönetimi faaliyetlerinde de bulunuyor.

Invest AD Genel Müdürü, Nazem Al Kudsi, Türkiye’nin hızla gelişmekte olan sermaye ve finansal piyasalarına değinerek “Avrupa ve Orta Doğu pazarlarını birleştiren, bu ülkeler arasında ticaret merkezi olarak öne çıkan Türkiye’nin geleceğine ve yarattığı fırsatlara inancımız tamdır” dedi. Al Kudsi konuyla ilgili olarak şunları da ekledi:

“Türk şirketleri, yeni yatırım fırsatlarına ve stratejik ortaklıklara yönelik çalışmalarını, Körfez bölgesini kapsayacak şekilde sürdürmektedir. Yüksek büyüme potansiyeline sahip Türk piyasalarındaki cazip yatırım fırsatlarına inanıyoruz. Akbank ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda, Invest AD’nin sahip olduğu, Türkiye’ye de uzanan işbirliği ağını daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, “Dubai ofisimizi açarken hedefimizi başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere bölge ülkelerden Türkiye’ye gelebilecek fonlara aracılık etmek, bu fonların yolunu açmak ve Türk şirketleriyle bölgedeki şirketler arasında gelişebilecek işbirliklerinde rol almak olarak belirlemiştik.” dedi. Akkurt, İstanbul’da gerçekleşen görüşmeler sonunda Türk ekonomisi ve Türk şirketleri için ileriye dönük fırsatların oluşacağına inandıklarını belirterek, “Bölge yatırımcısını bilgilendirmek ve yatırımları ülkemize çekmek için önümüzdeki dönemde benzer faaliyetleri arttırarak sürdüreceğiz” dedi.

Invest AD hakkında:

Invest AD, Abu Dhabi Investment Company, Abu Dhabi Investment Council’ın bir iştiraki olup, Abu Dhabi Şeyhi ve aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı H. H. Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan’ın talimatı ile Abu Dhabi Hükümeti adına yatırım yapmak amacıyla 1977 yılında kuruldu. 30 yılı aşkın süredir Abu Dhabi hükümetinin yatırımlarını yöneten Invest AD, yeni olarak şirketler, emeklilik fonları, bankalar ve sigorta şirketlerinden oluşan kurumsal yatırımcılara ve diğer ülkelerin hükümetlerine de yatırım fırsatları sunmaktadır.

Dünya çapındaki müşterilerine Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika’da yatırım hizmetleri sunan Invest AD’nin faaliyetleri fon yönetimi (portföy yönetimi, özel sermaye fonu, alt yapı ve gayri menkul), yatırım bankacılığı ve Abu Dhabi Hükümeti varlıklarının yönetimini kapsamaktadır.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.