AKBANK TÜRKİYE’NİN EN İYİ BANKASI

Tüm dünyada saygın bir finans dergisi olarak bilinen Euromoney Temmuz 2004 sayısında yaptığı “Yılın En İyileri” (Awards of Excellence) seçiminde, Türkiye’de Akbank’ı “Yılın En İyi Bankası” seçti.

Daha önce 1992, 1993, 1998, 2001, 2003 yıllarında “Türkiye’nin en iyi bankası” seçilen Akbank böylece Euromoney Dergisi tarafından 6. kez “Türkiye’nin en iyi bankası” seçilmiş oldu. Akbank’ın 2003 yılındaki 1 milyar dolarlık rekor karı, kredi pazarının lideri olması ve 2004 yılının ilk çeyreğinde net gelirlerinde yaşanan yüzde 269’luk artış Türkiye’nin en iyi bankası seçilmesini sağladı.

Euromoney, Akbank’ı Türkiye’nin en iyi bankası seçmesinin gerekçelerini şöyle özetledi:

“2002 yılından bu yana iyileşme sürecinde olan Türkiye ekonomisinde birkaç banka geçen 12 ayda güçlü performans sergiledi. Bunlardan Akbank, sektör için önemli rekorlara imza attı.

Akbank’ın 2003 yılı kârı, Türk bankacılık sektörünün tarihindeki en yüksek rakamla, 1 milyar dolar (1 katrilyon 508 trilyon lira) olarak gerçekleşti. Bu tarihi rekorun bir bölümü yüzde 328 oranında büyüyen bireysel kredilere dayanıyor. Akbank tüketici, konut ve taşıt kredilerinde sektörün bir numarası haline geldi. Akbank aynı zamanda kurumsal ve ticari kredilerde de bir numaralı kreditör konumunda. Bankanın Türk Lirası cinsinden kredileri 2003 yılında yüzde 183 oranında artış kaydetti.

Bankanın tahvil saklama işi yüzde 64 oranında büyüdü. Değişken fonlardaki payı da yüzde 99 oranında artış kaydederek, bankayı pazarda ikinciliğe yükseltti.

Akbank’ın net gelirleri ve komisyon gelirleri de kredi kartları sayesinde 2004 yılının ilk çeyreğinde yüzde 167 oranında artış gösterdi”.

Euromoney açıklamasında yüzde 1.3 seviyelerindeki takipteki krediler oranıyla da Akbank’ın kredi portföyünün son derece güvenli olduğunu ifade ederek, kurumsal yönetim ilkelerini açıklayan tek banka olduğuna dikkat çekti.

2004 yılının ilk çeyreğinde de Akbank dikkat çeken büyümesini sürdürerek, net gelirlerini geçen yıla göre yüzde 269 oranında artırdı.

Euromoney ayrıca, “En İyi Aracı Kurum” dalında Garanti Yatırım’ı, “En İyi Lokal İş Ortağı” dalında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nı, “Birleşme ve Satınalmalardaki En İyi Aracı Banka” dalında Citigroup’u ödüllendirdi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.