Akbank Uluslararası Danışma Kurulu ilk toplantısını yaptı

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in girişimi ile oluşturulan Akbank Uluslararası Danışma Kurulu ilk toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi.

Eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı, eski Devlet Bakanı, halen Brookings Enstitüsü’nde küresel ekonomi alanında Başkan Yardımcılığı ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği görevlerini yürüten Kemal Derviş başkanlığındaki Akbank Uluslararası Danışma Kurulu, iki gün süren toplantılarda global ekonomideki yeni eğilimleri, para ve maliye politikalarındaki ana trendleri ve bu gelişmelerin Türkiye için yarattığı fırsatları değerlendirdi.

Uluslararası Danışma Kurulu’nda, iklim değişikliği konusundaki ünlü Stern Raporu’nun yazarı, Dünya Bankası eski Başkan Yardımcısı ve Başekonomisti ve halen London School of Economics Ekonomi Profesörü Lord Stern; Citigroup Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sir Win Bischoff; Olayan Financing Company CEO’su Lubna Olayan; dünyanın önde gelen kalkınma ekonomistlerinden Harvard Üniversitesi Ekonomi Profesörü Dani Rodrik; Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Akbank Yönetim Kurulu’ndan Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer; Yönetim Kurulu Üyesi, Yönetim Kurulu Danışmanı ve Şeref Başkanı Erol Sabancı; Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zafer Kurtul; Murahhas Üye Bülent Adanır; Murahhas Üye Hayri Çulhacı ve Akbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Akkurt yer alıyor.

Uluslararası Danışma Kurulu’nun küresel ve yerel ekonomik gelişmeler ve bunların Akbank için stratejik çıkarımlarını tartıştıkları toplantısının ardından bir açıklama yapan Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Akbank Uluslararası Danışma Kurulu ile, Türkiye ekonomisi ve tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratmayı amaçlıyoruz. Türkiye’nin en değerli bankası olarak bu büyük gücün büyük sorumluluk getirdiği bilinciyle vizyonumuzu sadece Türkiye ile sınırlı tutmuyoruz. Akbank Uluslararası Danışma Kurulu’nun bu ilk toplantısında küresel gelişmeler ve Türkiye ekonomisi hakkında yapılan tartışmaların tüm üyeler için çok aydınlatıcı olduğunu düşünüyorum. Global kriz ortamı Türkiye için zorluklar olduğu kadar fırsatları da barındırıyor. Türkiye’nin istikrarlı olması, dengeli olması şu anda global piyasalar için de çok önemlidir. Türkiye, çok daha az hazırlıklı yakalandığı birçok krizi yaşamış ve atlatmıştır. Türk bankacılık sektörü de son dönemdeki global ekonomik çalkantılarda dayanıklılığını ve kuvvetini göstermiştir. Türk bankacılık sektörünün sağlam konumundan dolayı önümüzdeki dönemde beklenen ekonomik toparlanmaya önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyim. Akbank da Türk bankacılık sektrörünün lider kuruluşu olarak bu süreçte çok önemli bir rol üstlenecektir.”

Akbank Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı Kemal Derviş, “Dünya ekonomisi son 60 yılın en zor yılını yaşıyor. En zengin ülkelerin finans sektöründe başlayan sorunlar, bütün dünyayı etkiledi ve 60 yıldır ilk kez dünya ekonomisinin bir bütün olarak küçülmesine yol açtı. Ancak gerçekten, her zorlukta bir fırsat da bulunur. Akbank Uluslararası Danışma Kurulu’nun bu ilk toplantısında, hem zorlukları, hem fırsatları tartıştık. Genelde Türk bankacılık sektorü, ve Akbank’ın kendisi,geçmişin deneyimlerini iyi değerlendirerek, dünyadaki bu zorlu devreye güçlü olarak girdi. Toplantıya katılanlar, hem Türk ekonomisinin, hem de Türk finans sektörünün ve Akbank’ın önündeki seçenekleri gözden geçirip, önerilerde bulundular. Çeşitli ülkelerden, değişik perspektifleri ve deneyimleri bir araya getiren bu kurulda gerçekleştirdiğimiz bilgi alışverişinin çok yararlı olduğuna inanıyorum” dedi.

12 üyeden oluşan Akbank Uluslararası Danışma Kurulu yılda iki defa toplanacak. Danışma Kurulu’nun ikinci toplantısı yılın son çeyreğinde İstanbul’da yapılacak.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.