Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması sonuçlandı

15 Temmuz 2009’da başlayan “Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması” 8 bin 500 katılımcının kıyasıya mücadelesinden sonra sonuçlandı. Ekonomist Dergisi ve Foreks işbirliği ile yatirimci.akbank.com adresinde 15 Temmuz – 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen yarışmada katılımcılar, sanal 100.000 lira ile başladıkları portföylerini, VOB’da aldıkları pozisyonlarla artırmak üzere yarıştılar. Yarışma sonunda en yüksek portföy değerine ulaşan ve portföyünü 885.973 TL’ye yükselten İsa Gümüşsoy 10.000 TL’lik, ikinci olan Cüneyt Yüngül 5.000 TL’lik, üçüncü olan Şahin Günseren ise 2.500 TL’lik ödüle hak kazandı.

19 Ağustos, Çarşamba günü İzmir Mövenpick Otel’de düzenlenen törende ödüllerini alan yarışmacılara ödülleri VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge ve Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş tarafından verildi.

Tözge: “VOB’da işlem yapacak yatırımcılar bilgi açısından tam donanımlı olmalı”

Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, katılımcıların göstermiş olduğu ilginin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, Akbank’ın bu konudaki misyonunun, yatırımcıları gerçek ortama girmeden önce, Akbank VOB Okulu ile teorik ve pratik bilgi anlamında tam donanıma kavuşturmak olduğunu söyledi. Akbank’ın yatırımcının eğitimi konusunda önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan Tözge, şöyle devam etti:

‘’VOB’da gerçekleştirilen işlemler, bilinçli yatırımcılara önemli avantajlar sağladığı gibi, bilinçsiz yatırımcılar açısından önemli riskler taşıyor. Akbank VOB Okulu toplam 5 seviyede, A’dan Z’ye VOB hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri müşterimiz olsun olmasın tüm yatırımcılara öğretmeyi hedefliyor. Yatırım enstrümanının her iki yöne hareketi, kaldıraçlı işlemler, teminat tamamlama çağrısı gibi işlemlerin neler olduğu gibi temel bilgilerin yanısıra hedging, dayanak varlığın fiyatı ile kontratın fiyatı arasındaki ilişki gibi daha ileri düzey bilgiler yatırımcıların hayatını kolaylaştırıyor. Yatırımcılar anlaşılamayan konularda da soru cevap bölümünün yardımıyla eksikliklerini tamamlayabiliyorlar.”

“Teorik kısmın tamamlanmasının ardından pratik yapmak için hazırlanan Akbank VOB Sanal Portföy yarışması gerçeğine uygun mükemmel bir ortam sundu. 1 ay süren yarışmamızda 8 bin 500 civarında katılımcı bu ortamda işlem yaparak VOB ile tanıştı. Katılımcılarımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ediyor ve ödül kazanan yarışmacıları kutluyorum. Akbank eğitici rolü kapsamında, VOB’la ilgilenen yatırımcıların gelişimine önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Kendini VOB konusunda tam donanımlı hisseden yatırımcılar, tek bir tıkla hızlı ve güvenli bir şekilde Akbank Bireysel İnternet Şubesinden işlemlerini yapabilirler.”

Ödül töreninde konuşan VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise Akbank’ın VOB’a ilgi duyan yatırımcılara yönelik olarak düzenlediği Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması’nın dikkat çekici projelerden biri olduğunu kaydederek, “Bu yarışma, pek çok genç uzman ve yatırımcıya gerçeğe paralel bir uygulama ile vadeli işlem tecrübesi kazandırmıştır. Bu tür projeler, vadeli piyasaların kolayca, keyifli şekilde ve gerçeğe uygun ve doğru şekilde algılanabilmesi açısından oldukça önemlidir. VOB olarak, bu gibi projelerin destekçisi olacağımızı vurgulamak isterim” dedi.

Ödül törenindeki konuşmasında Ekonomist Dergisi Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu “Ekonomist dergisi olarak başından beri gelişen yeniliklere hep öncülük ettik, destekledik. VOB’u, daha henüz emekleme aşamasından gündemimize aldık, içerik ve etkinliklerle gündemde tuttuk. Geleceğine hep inandık. Bu yarışmaya olan ilgi de VOB’un önünün açık olduğunu gösteriyor. Biz önümüzdeki dönemde de VOB’la ilgili projelerimize devam edeceğiz” dedi.

Gerçek VOB piyasasının dinamiklerini tecrübe ettirmeyi hedefleyen “Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması”nda bütün emirler gerçek seans saatleri içinde (9:15-17:15) gerçekleşti ve gerçek piyasadaki koşullara uygun olarak yapıldı. Yarışma süresince her gün portföyünün TL cinsinden değeri en yüksek ilk 5 yarışmacı, yarışma sayfalarında ilan edildi. Yarışma gerçek piyasanın tüm kazanç fırsatlarını sağlarken, risklerini de yansıttı. Akbank VOB Sanal Portföy yarışması henüz VOB ile tanışmamış olan yatırımcılara tüm boyutları ile tanışma fırsatı yaratan Akbank VOB Okulu kapsamında gerçekleştirildi. Hem öğrenmek hem de öğrendiklerini pratiğe dönüştürmek isteyen amatör veya profesyonel, genç veya tecrübeli, Akbank müşterisi veya değil kendine güvenen herkes yatirimci.akbank.com adresinden Akbank VOB Okulu’ndan faydalanabilir.

AKBANK VOB OKULU HAKKINDA

Akbank VOB Sanal Portföy yarışması henüz VOB ile tanışmamış olan yatırımcılara tüm boyutları ile tanışma fırsatı yaratan Akbank VOB Okulu kapsamında gerçekleştirildi. Akbank VOB Okulu’nda bu yarışma dışında VOB Eğitim Modülleri, VOB Piyasa Datası ve Günlük Yorum hizmetleri de yatırımcıların hizmetine sunuluyor. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’ndaki bilgi ve tecrübesini Akbank aracılığıyla yatırımcılarla paylaşan Ali Perşembe’nin uzmanlığında hazırlanan VOB Eğitim Modülleri, toplam 5 seviyeden oluşuyor. Temel düzeyden ileri düzeye kadar geniş bir yelpazede hazırlanan bu modüllerin her birinin sonunda küçük sınavlar bulunuyor. VOB okulu katılımcıları bu modülleri tamamlayarak VOB’da işlem yapmadan önce gerekli temel donanımı kazanabiliyorlar. VOB konusundaki bilgi düzeylerine göre istedikleri seviyeden başlayabilen katılımcılar, eğitimlerini de istedikleri sürede tamamlayabilecekler.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.