Akbank Yılın Bankası

Tüm dünyada 150 bin seçkin okura ulaşan ve dünyanın en önde gelen bankacılık dergisi olarak adlandırılan The Banker Dergisi, Eylül 2002 sayısında yaptığı “Yılın Bankası 2002” seçiminde, Türkiye’den Akbank’ı “Yılın Bankası” seçti.

“Bu ödül, geçtiğimiz yılın zor piyasa koşulları düşünüldüğünde, özellikle önemli bir başarıdır” sözleriyle ödülü duyuran The Banker Dergisi, Akbank’ın güçlü performansıyla 2002 yılının bankası olmaya hak kazandığını açıkladı.

Akbank’a bu ödülü, toplam aktifler, kredi ve mevduatlarında sağladığı büyük artışa, bilgi teknolojisinde yaptığı yatırımlara, Axess kredi kartıyla sunduğu yeni teknolojiye ve hızlı pazar payı artışına bağlı olarak verdiğini duyuran The Banker Dergisi, Akbank’ı Yılın Bankası seçmesinin gerekçelerini şöyle özetledi:

“Olumsuz piyasa koşullarına rağmen 2001 yılı Akbank’ı diğer Türk bankalarından ayıran bir yıl oldu. Akbank’ın toplam aktifleri 2001 yılı sonunda 11,845 milyon dolara ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 16’lık bir artış gösterdi. Akbank aktif büyüklüğü açısından Türkiye’nin bir numaralı özel bankası oldu.

Türkiye’nin GSMH’sinde 2001 yılında yaşanan büyük düşüş sonucu, banka kredileri de önemli oranlarda geriledi. Ancak Akbank, kredi piyasasındaki pazar payını, % 7.6’dan % 17.5’e çıkarmayı başardı ve Türkiye’nin en büyük kredi portföyüne sahip özel bankası olma unvanını kazandı. Kredilerdeki bu büyük artışa rağmen, takipteki kredilerin toplam kredilere oranı % 1.6’dan % 1.9’a yalnızca küçük bir artış gösterdi ve bu da Akbank’ın kredi portföyünün kalitesini ve etkin risk değerlendirme ve izleme yönteminin başarısını ortaya koydu.

Bankanın operasyonel giderlerinin aktiflerine oranı % 4.4’den % 3.8’e geriledi. Bu başarı, Akbank’ın son yıllarda teknoloji alanında yaptığı büyük yatırımların bir sonucu. Aynı zamanda telefon ve internet bankacılığı alanındaki yatırımlar Akbank’ın pazara nüfuzunu da güçlendirdi.

Akbank’ın bir diğer başarısı, mevduatlarındaki yüzde 33’lük artışla ulaştığı 8,446 milyon dolarlık rakam oldu. Bankanın dinamik pazarlama faaliyetleri sonucunda mevduatlardaki pazar payı % 4.1 artarak % 10.9’a çıktı.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.