Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Chatham House Mütevelli Heyeti’ne Katıldı

Dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House, Akbank’ın desteğiyle ‘Türkiye Projesi”nin/’Turkey Project’ başlangıcını kamuoyu ile paylaştı. Bu proje çerçevesinde, Türkiye’nin jeo-politik ve jeo-ekonomik konumundan kaynaklanan stratejik konular değerlendirilecek ve bu konuların özellikle Türkiye, İngiliz, Amerikan, Avrupa ve diğer ülkelerin ekonomileri ve politikaları üstündeki yansımaları analiz edilecek. Projede öncelikli konular arasında şu başlıklar bulunuyor:

Türkiye’nin bölgedeki stratejik rolünün değerlendirilmesi ve kuvvetlendirilmesi

Türkiye’nin sürekli ekonomik ve sosyal kalkınmasında ve Türkiye’nin dış ilişkilerde/dış ticarette işbirliği içinde olan ülkelerle olan ilişkilerinin geliştirilmesinde Türk bankalarının ve şirketlerinin sağlayabileceği stratejik katkının belirlenmesi

Türk şirketlerinin global ölçekte görünürlüklerinin ve etkinliklerinin arttırılması

Türkiye’nin AB üyelik sürecinin değerlendirilmesi ve desteklenmesi Akbank – Chatham House işbirliği çerçevesinde, Türkiye’nin en değerli şirketi ve bankası olan Akbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, Chatham House Mütevelli Heyeti’ne katıldı. Sabancı Dinçer, Türkiye, Türkiye ve komşuları ile ilgili, ekonomi ve küreselleşme gibi konular hakkındaki kişisel tecrübe ve görüşlerini, Chatham House Mütevelli Heyeti ile paylaşacak ve Chatham House’un dünyaca tanınan diğer üyeleriyle Türkiye’nin ekononomik ve stratejik rolü üzerinde fikir alışverişinde bulunacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Suzan Sabancı Dinçer: “Akbank, dünyanin en önde gelen düşünce kuruluşlarından biri olan Chatham House’un, Türkiye’nin önemini vurgulayan böylesine farklı bir projesini desteklemekten mutluluk duymaktadır. Türkiye dünyadaki en canlı ve stratejik ülkelerden birisidir ve bizim Türk şirketlerinin önümüzdeki dönemlerde global ölçekte çok önemli rolleri başarı ile üstleneceklerine dair inancımız tamdır. Chatham House Mütevelli Heyeti bünyesinde, Türkiye ve diğer uluslararası konulardaki kişesel tecrübe ve deneyimlerimi, dünyaca tanınan dış ilişkiler uzmanları, iş dünyasının seçkin liderleri ve sivil toplum örgütü liderleri ile paylaşmaktan büyük memnunluk duyacağım” dedi.

Chatham House Direktörü Dr. Robin Niblett ise, “Chatham House, bu proje kapsamında, Türkiye’nin stratejik öneminin, uluslararası arenada layık olduğu bir şekilde irdeleyen derin ve geniş kapsamlı aktivite ve araştırmaları yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Chatham House olarak özellikle bu projeye desteğinden dolayı Akbank’a müteşekkiriz ve Akbank ile bu alandaki çalışmaların en kısa zamanda başlamasını temenni ediyoruz. Ayrıca, Sayın Suzan Sabancı Dinçer’in Chatham House Mütevelli Heyeti’ne katacağı değerli kişisel tecrübe ve deneyimlerden yararlanacak olmamızdan dolayı da büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

Chatham House hakkında:

Royal Institute of International Affairs adıyla Londra’da 1920 yılında kurulan Chatham House, refah düzeyi yüksek ve daha güvenli bir dünya yaratmak için bağımsız analiz, derinlikli tartışma ve etkili düşüncelerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamak amacıyla faaliyet göstermekte ve bu amaç doğrultusunda dünya genelinde yüksek profilli katılımcılar ile tüm dünyada konferanslar ve organizasyonlar düzenlemektedir.

Enstitü bugün yaygın olarak faaliyet gösterdiği binanın adı olan ‘Chatham House’ olarak bilinmektedir.

Kamuoyuna açık ya da kapalı olabilen toplantılarda, uluslararası ilişkilerdeki önemli gelişmeler, bu gelişmelere ilişkin geliştirilen politikaların içerik ve bağlamları hakkında küresel, bölgesel ve ulusal zorluklar üzerine bağımsız ve kapsamlı analizler geliştirmesi ve politika yapıcılara kısa ve uzun vadede çözüm önerileri sunulması hedeflenmektedir.

Chatham House bu çerçevede yılda sayısı 40’ı aşan rapor, araştırma ve kitap yayınlamaktadır.

Chatham House aynı zamanda tanınmış “International Affairs” ve “The World Today” dergilerini de yayınlamaktadır.

Chatham House üyeleri arasında farklı disiplinlerden gelen akademisyenler, diplomatlar, medya mensupları, sivil toplum kuruluşları, politikacılar, politika yapıcılar, araştırmacılar ve iş dünyasından liderler bulunmaktadır.

Chatham House çalışmaları uluslararası konularda bilgi edinmek isteyen medya kuruluşları ve uzmanlar için önemli bir bilgi kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.