Akbank Yönetim Kurulu Üyeliği’ne Citi’den William J. Mills atandı

Akbank Yönetim Kurulu Üyesi Sir Winfried Bischoff’un bu görevinden ayrılması sonrası yerine Citi Markets and Banking’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu CEO’su William J. Mills atandı.

Citigroup Yönetim Kurulu Başkanı ve Akbank Yönetim Kurulu Üyesi Sir Winfried Bischoff, Citi’deki diğer sorumluluklarından kaynaklanan iş yükünün fazla olmasından dolayı 25 Şubat 2008 tarihinden geçerli olmak üzere Akbank’taki görevinden ayrılıyor. Akbank’ta Sir Winfried Bischoff’un ayrılması sonrası yerine Citi Markets and Banking’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu CEO’su William J. Mills geliyor.

Bilindiği gibi Sir Winfried Bischoff Aralık 2007’den bu yana Akbank’taki Yönetim Kurulu Üyeliği görevinin yanı sıra Citigroup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyordu.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı, Sir Winfried’e katkılarından dolayı teşekkür ederek, “Sir Winfried’in yerine yönetim kurulu üyeliğimize, Citi Markets and Banking’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu CEO’su William J. Mills’in atanmış olması bizi mutlu etmiştir. Kendisinin bankamıza yapacağı katkıları sabırsızlıkla beklemekteyiz” dedi.

“Akbank ile işbirliğimizi derinleştirmek istiyoruz”
Öte yandan Citigroup CEO’su Vikram Pandit ise konuya ilişkin olarak şunları söyledi: ”2006 yılında Citi’nin Akbank’ın %20’sine yaptığı yatırım, Akbank’a, Türkiye’ye ve kendi büyümesine yapmış olduğu stratejik ve uzun süreli bir yatırımdır. Bu böyle kalacaktır ve Türkiye’deki büyüme planlarımızın merkezinde olacaktır. Son 16 ay içerisinde kaydedilen ilerlemeden memnunuz. Hissedarlarımızın ve müşterilerimizin menfaati için Akbank ile olan ilişkimizi güçlendirmek ve iki kurum arasındaki işbirliğini derinleştirmek istiyoruz”.

William J. Mills kimdir?
William J. Mills 2004 yılından bu yana Citi Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi Kurumsal Bankacılık Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luk görevlerini yürütmektedir. Bu görevinde Orta ve Doğu Avrupa da dahil olmak üzere 54 ülkeden sorumlu olan Mills, aynı zamanda Citi Yönetim Kurulu üyesidir.

Mills bu görevi öncesinde Salomon Smith Barney Asya Pasifik CEO’su ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı. Yatırım bankacılığı alanında 20 yılı aşkın deneyime sahip olan Mills, 1994 – 1999 yılları arasında merkezi New York’ta bulunan global yatırım bankacılığı bölümü eşbaşkanı olarak görev yaptı. Bu görevi öncesinde Mills, Smith Barney Finansal Kurumlar Departmanı eşbaşkanı olarak görev aldı. 1982 yılında Smith Barney’e katılmadan önce Mills, Standard&Poor’s şirketinde başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Mills lisans derecesini 1977 yılında Denison University’den aldı.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.