Akbank’a KfW’dan 20 milyon Euro daha KOBİ kredisi

Akbank, Alman Kalkınma Bankası’ndan – KfW, Entwicklungsbank – 20 milyon Euro tutarında daha KOBİ finansmanı kredisi sağladı. Avrupa Birliği Küçük İşletmeler Kredi Programi İkinci Aşaması (Small Enterprises Loan Programme SELP II) kapsamında Akbank ve KfW arasında anlaşma imzalandı. Program kapsamında kredi, 50’den az çalışanı bulunan ve toplam varlıkları 1 milyon Euro’dan az olan küçük işletmelere kredi kullandırılabilecek, kullandırılacak maksimum kredi büyüklüğü 30 bin Euro ve maksimum vade 4 yıl olacak.
Akbank Uluslararası Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, “Alman Kalkınma Bankası’ndan 2008 yılında alınan ve Türkiye’de tek bir bankaya kullandırılan en yüksek tutarlı kredi olma özelliği taşıyan 77 milyon Euro tutarındaki krediye ek olarak bugün imzalanan 20 milyon Euro’luk yeni kredi anlaşması ile KwF desteğiyle KOBİ’lere aktarılacak kaynak 100 milyon Euro’yu buldu” dedi.
Ankara’da Hazine Müsteşarlığı’nda bugün yapılan imza töreninde konuşan Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, Türkiye’de toplam işletmelerin yüzde 98’inden fazlasını KOBİ’lerin oluşturduğuna dikkat çekerek, “Toplam istihdamın yüzde 77’si KOBİ’lerce sağlanıyor ve Türkiye ihracatının yüzde 10’u KOBİ’ler tarafından gerçekleştiriliyor. KOBİ’leri ekonominin can damarı olarak görüyor ve buna göre hareket ediyoruz” dedi.
Akbank’ın Alman Kalkınma Bankası’ndan sağladığı 20 milyon Euro tutarında KOBİ finansmanı kredisini KOBİ’lerin finansman imkânlarına rahat erişimini sağlayacak güçlü bir araç olarak gördüklerini söyleyen Tözge, “Bu kredi çalışmasının neticesinde KfW toplamda bankamıza 100 milyon Euro tutarında bir fonlama sağlamış olacak. Temin edilecek fon, Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki toplam 49 ilde küçük işletmelerin finansmanında kullanılacaktır. Akbank yaygın şube ağı ve KOBİ kredilerindeki başarılı performansı ile bu krediyi küçük işletmelerin büyümesi, girişimciliğin güçlendirilmesi, küçük işletmelerin finansmana erişiminde kullandırabilecek en uygun bankalardan biridir” diye konuştu.
Projenin uygulanacağı 49 ilde toplam 107 şube ile faaliyet gösterdiklerini belirten Tözge, şunları söyledi: “Bu şubelerin birçoğu ile yaklaşık 60 yıldır bölgede istihdamı ve üretimi destekleyen öncü banka misyonunu üstlenmiş durumdayız. Akbank Şirket Bankacılığı olarak bu illerdeki 107 şubemizde toplam nakdi kredi hacmimiz 1 milyar TL düzeyindedir. Toplam nakdi kredi hacmimiz içerisinde söz konusu illerin payı yüzde 17’dir. Akbank, bu illerin kalkınması için tabana yaygın ve KOBİ’lerin gelişmesini destekleyecek kredi programının temellerini atmıştır. ”
Tözge’nin konuşmasında verdiği bilgilere göre Türkiye’de 2004’te toplam banka kredilerinin yaklaşık yüzde 5’ini KOBİ’ler kullanırken, 2008’de bu oran yüzde 30’lara yaklaştı. Akbank ise Eylül 2008 itibariyle KOBİ’lere yaklaşık 16,1 milyar TL finansman desteği sağladı ve KOBİ kredileri Akbank’ın toplam kredilerinin yüzde 33’ünü oluşturdu.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.