AKBANK’a yeni kanal alanında Dünya çapında bir ödül de Gartner & 1to1 Media’dan!

Türk bankacılık sektörünü her zaman ilklerle tanıştıran Akbank’ın yenilikçi yönü global bir yarışma ile ödüllendirildi. Dünyanın önde gelen enformasyon teknolojileri şirketlerinden Gartner, Inc. ve müşteri stratejileri alanında otorite kabul edilen 1to1 Media tarafından gerçekleştirilen Müşteri Odaklılık Ödülleri Yarışması’nda Akbank “Yeni Medya” kategorisinde ödül kazandı.

Türkiye’nin yenilikçi gücü Akbank, alternatif dağıtım kanallarındaki öncü çalışmalarıyla Gartner, Inc. ile 1to1 Media tarafından düzenlenen Müşteri Odaklılık Ödülleri yarışmasının ‘Yeni Medya’ kategorisinde dünya çapında bir ödül kazandı. Dünyanın önde gelen enformasyon teknolojisi araştırma ve danışmanlık şirketi olan Gartner, Inc. ile müşteri stratejileri alanında yaygın kabul gören bir otorite olan 1to1 Media tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmada, strateji, teknoloji ve uygulamayı bir araya getirip müşterilerine ideal hizmetler sunan ve müşterilerinin yanı sıra hissedarları için de etkin bir şekilde değer yaratan şirketlere ödül veriliyor.

“The Gartner & 1to1 Media Customer Awards” adıyla yedi farklı kategoride verilen ödüller kapsamında Akbank’ın ödül aldığı “Yeni Medya” alanında, şirketlerin sosyal ağlar, sanal dünyalar ve mobil iletişim gibi olanakların kullanımı yoluyla müşteri stratejilerini destekleme ve geliştirmeleri değerlendiriliyor.

Akbank, son değerlendirmeye kalan farklı sektörlerdeki Dünya çapında 90 şirketin arasındaki değerlendirmede ödül alan ilk ve tek Türk şirketi oldu.12 Eylül 2008’de Washington’da yapılan ödül töreninde Akbank adına ödülü Bireysel Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Muratoğlu aldı. Muratoğlu, alternatif dağıtım kanallarında gerçekleştirdikleri öncü girişimler sonucu aldıkları ödülle ilgili olarak, “Akbank yenilikçiliği kurum kültürü haline getirerek, bu doğrultuda geliştirdiği çözümlerle CepKredi, WebKredi, smsKredi, Kredi Ekspres, Büyük Kırmızı Ev ve Kredi Makinesi gibi inovatif ürün/hizmetlerle müşterilerinin yanında yer aldı. Bundan sonra da inovasyon ve işbirliğine dayanalı yenilikçi çalışmalarla daha birçok ilki müşterilerimize sunacağız” dedi.

Akbank’ın aldığı ödülde, son dönemde geliştirmiş olduğu smsKredi ve Kredi Makinesi gibi yeni kanallarında müşteri bilgisinin akıllıca ve müşteri odaklı kullanılması, daha önce denenmemiş bir deneyim yaşatılması ve müşteri taleplerine olan duyarlılığının etkin rol aldığı belirtildi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.