Akbank’a yine rekor tutarda sendikasyon kredisi!

Akbank 810.5 milyon Euro ve 254.7 milyon ABD Doları olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan 1 milyar Euro karşılığı sendikasyon kredisinin yaklaşık 780 milyon Euro tutarındaki kısmını 1 yıl vadeli, 220 milyon Euro tutarındaki kısmını ise iki yıl vadeli olarak temin etti. Kredinin maliyeti 1 yıl vadeli kısım için Libor +%1,30- Euribor+%1,30; iki yıl vadeli kısım için Libor + 1,75-Euribor + %1,75 oldu.

17 Ağustos 2010, Salı günü gerçekleştirilen sendikasyon imza töreninde Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, sendikasyon kredisinin koordinatörü WestLB Direktörü David Pepper ve katılımcı bankaların yetkilileri yer aldı.“Türkiye bölgenin en dikkat çekici ekonomisi, yıldızımız parlıyor”İmza töreninde bir konuşma yapan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt “Dünya ekonomisinin kökten ve yapısal bir değişiklik yaşadığı bu süreçte Türkiye bölgenin en dikkat çeken ekonomisine sahip. Halen devam eden bu süreçte Brezilya, Çin gibi ülkelerle birlikte yıldızımız parlıyor.” dedi.

“Son 5 ayda üçüncü kez 1 milyar ABD Doları ve üzerinde yurtdışı borçlanma gerçekleştirdik”

Konuşmasında Akbank’ın Türk bankacılık sektöründe oynadığı öncü rolü devam ettirdiğini belirten Ziya Akkurt “Mart ayında alınan 1,2 milyar ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredisi ve Temmuz ayında yapılan 1 milyar ABD Doları tutarındaki Eurobond ihracının hemen ardından sağladığımız bu kredi ile bu yılın son 5 ayı içinde üçüncü kez 1 milyar ABD Doları ve üzerinde yurtdışı borçlanma işlemi gerçekleştirdik. Bu Türk bankalarının gücünü ve uluslararası itibarını gösteriyor” dedi.

Akkurt “Türkiye’nin, önündeki fırsatları iyi değerlendirmek, bu potansiyelden katma değerler yaratmak gibi bir sorumluluğu var. Biz de Akbank olarak bu sorumluluk bilinciyle hem Türkiye ekonomisine değer katmak, hem de dünya ölçeğinde değerimizi artırmak için çalışıyoruz. Bugün de 1 milyar euro tutarındaki sendikasyon kredisi anlaşmasına imza atarak sektörde öncü konumumuzu devam ettiriyoruz. Temin ettiğimiz bu krediyi, ekonomimizin büyümesini desteklemek yönündeki hedefimiz doğrultusunda kullanacağız” diye sözlerini tamamladı.

Yurtdışı borçlanmanın amiral gemisiyiz; rotayı biz çiziyoruz”

Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise Sendikasyon kredimize uluslararası bankalardan hedefimizin üstünde gelen talebin 1 milyar Euro tutarındaki bölümünü alarak sektörün yine en büyük tutarlı sendikasyon kredisine imza attık. Böylelikle geçen yıl aynı dönemde aldığımız 900 milyon Euro tutarındaki krediyi %100’ün üzerinde çevirme başarısını gösterdik. Dış piyasalardan borçlanmanın kurallarını belirleyen lider Banka olarak, finansal krizden bu yana bir Türk bankası tarafından sağlanan ilk 2 yıl vadeli sendikasyon kredisini aldık. Aynı zamanda, Mart ayında temin ettiğimiz sendikasyon kredimizde olduğu gibi, maliyetleri aşağı çekmeyi başararak sendikasyon piyasasının amiral gemisi olduğumuzu bir kez daha kanıtladık.” dedi.

“Uluslararası bankalar Türkiye’ye kredi vermek için yarışıyor”

Kefeli, ayrıca Türk bankalarının başarılı performanslarıyla yurtdışı yatırımcıların ve bankaların ilgi odağı olmaya devam ettiğini ve sendikasyona 19 ülkeden yeni bankalar da dahil olmak üzere 52 bankanın katılımının bunun en büyük kanıtı olduğunu vurguladı. Kefeli önümüzdeki dönemde Türkiye’nin cazibesinin artarak sürmesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

Sendikasyon kredisinin koordinatörü olan WestLB Direktörü David Pepper ise, alınan kredi, Akbank`ın başarılı çalışmaları sonucunda oluşturduğu sağlam ve köklü uluslararası yatırımcı tabanının bir yansımasıdır. İşlemin başarısı aynı zamanda, dünya ekonomisinin zor günler yaşadığı bir dönemde Akbank`ın sağlıklı ve temkinli bir şekilde yönetilmesi sonucu uluslararası finansal kuruluşlar nezdinde kazandığı itibarının bir kanıtıdır” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.