Akbank’ın 2001 Yılında Konsolide Brüt Karı 311 Trilyon Lira Olarak Gerçekleşti

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, Akbank’ın 2001 yılı bilançosuyla ilgili aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı;

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun özel denetim esaslarına göre enflasyon muhasebesi uygulanarak hazırlanan Akbank’ın 2001 yılı mali tablolarına göre brüt karı 253 trilyon lira olarak gerçekleşti. 268 trilyon lira vergi provizyonu ayıran Akbank’ın net bilanço zararı 15 trilyon lira oldu. Aynı esaslarla hazırlanan konsolide mali tablolarında ise Akbank 311 trilyon lira brüt kar, 13 trilyon lira net kar elde etmiştir.

Görüldüğü gibi 253 trilyon lira brüt kar elde eden Akbank’ın 268 trilyon lira vergi provizyonu ayırması açıklanan brüt kar ile tutarlı değildir.

Bunun nedeni vergi mevzuatımızda henüz enflasyon muhasebesi ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmamış olmasıdır. Ayrılan vergi karşılığı vergi mevzuatımız gereği olarak enflasyon muhasebesi uygulanmadan tespit edilen faaliyet neticeleri üzerinden hesaplanmıştır.

Akbank’ın mevduatı 2001 yılında yüzde 43 oranında artarak, 11,8 katrilyon liraya ulaşmıştır. Akbank’ın toplam aktifleri ise reel olarak yüzde 22 oranında arttı ve 17 katrilyon liraya yükseldi.

Her zaman reel sektörü destekleyen Akbank’ın 2001 yılında toplam kredileri 4,8 katrilyon liranın üzerinde gerçekleşmiştir. Akbank’ın sermaye yeterlilik oranı ise, yüzde 34 olmuştur.

Görüldüğü gibi enflasyon muhasebesi uygulaması da bankamızın güçlü mali yapısını yansıtmaktadır.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.