Akbank’ın 2005 yılı ilk çeyrek karı 502 milyon YTL oldu

Akbank’ın 2005 yılı ilk çeyrek karı 502 milyon YTL oldu

Akbank, 2005 yılı ilk çeyreğinde 502 milyon Yeni Türk Lirası brüt kar elde etti. Brüt karı üzerinden 150 milyon Yeni Türk Lirası vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net karı 352 milyon Yeni Türk Lirası oldu.

Konuyla ilgili olarak Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“Bankamız 2005 yılının ilk çeyreğinde 502 milyon YTL brüt kar elde etmiştir. Brüt karımız üzerinden 150 milyon YTL vergi karşılığı ayrılmış ve net karımız bir önceki yılın ilk üç aylık dönemine göre yüzde 41’lik artışla 352 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir.

Reel sektöre verdiği desteği artırarak sürdüren Bankamız, 2005 yılının ilk çeyreğinde kredilerini geçen yıl sonuna göre yüzde 7 artırarak 13,9 milyar YTL’ye yükseltmiştir. Aynı dönemde Türk Lirası kredilerin toplam artış oranı ise yüzde 11 olmuştur. Kredi miktarındaki bu artış tüketici ve küçük, orta ölçekli (KOBİ) şirketlerin kredilerindeki artışa bağlı olarak gerçekleşmiştir. Bireysel ve KOBİ kredilerinin toplam kredilerimiz içindeki payı yüzde 60’a çıkmıştır.

Önümüzdeki dönemde de kredilerimizi artırarak reel sektörü desteklemeyi ve en çok kredi veren banka olma konumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz.

Bankamız kredilerindeki bu artışa rağmen takipteki kredilerimizin toplam kredilere oranı yüzde 1,7 dir. Sektör ortalaması ise bu oranın çok üzerindedir.

Mevduatımız da bu yılın ilk 3 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 10 oranında bir artışla 22 milyar YTL’ye yükselmiştir. Türk Lirası mevduatta ise aynı dönemde yüzde 34 oranında bir artış olmuştur. Mevduattaki bu artış müşterilerimizin bankamıza duyduğu güvenin bir göstergesidir.

İlk çeyrek itibariyle aktif toplamımız 37,8 milyar YTL, öz kaynaklarımız ise 6,2 milyar YTL’dir.

Başarılı neticelerimizden dolayı müşterilerimize, personelimize ve hissedarlarımıza çok teşekkür ederim.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.