Akbank’ın 2007 yılı ilk çeyrek karı 563 milyon YTL oldu

Akbank’ın 2007 yılı ilk çeyrek karı 563 milyon YTL olduAkbank, 2007 yılı ilk çeyreğinde 563 milyon YTL brüt kar elde etti. Brüt karı üzerinden 115 milyon YTL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net karı 448 milyon YTL oldu.

Konuyla ilgili olarak Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi: “Bankamız 2007 yılının ilk çeyreğinde 563 milyon YTL brüt kar elde etmiştir. Brüt karımız üzerinden 115 milyon YTL vergi karşılığı ayrılmış ve net karımız 448 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir.

Akbank’ın toplam kredileri geçen yıl sonuna göre yüzde 7,8 oranında artışla 30,3 milyar YTL’den 32,7 milyar YTL’e ulaşırken, kredilerdeki pazar payımız ise yüzde 13,0’den yüzde 13,4’e yükselmiştir. Tüm bu gelişmelere karşın problemli krediler rasyomuz yüzde 2,0 gibi düşük bir oranla sektör seviyesinin altında seyretmektedir.

Mevduatımız da geçen yıl sonuna göre yüzde 7,6 oranında bir artışla, 38,7 milyar YTL’ye yükselirken, mevduattaki pazar payımız ise yılsonundaki yüzde 11,0’den yüzde 11,4’e ulaşmıştır. Başarılı neticelerimizden dolayı müşterilerimize, personelimize ve hissedarlarımıza teşekkür ederim.”

Akbank’ın gerek krediler, gerek mevduat ve gerekse karlılık açısından yılın ilk çeyreğinde başarılı bir performans sergilediğini belirten Zafer Kurtul, pazar payları konusunda tüm kalemlerde sektördeki ağırlıklarını her geçen gün artırdıklarını ifade etti. Özellikle mevduattaki artışın memnuniyet verici olduğunu söyleyen Kurtul, “Mevduatımızdaki bu artış, müşterilerimizin bankamıza duyduğu güvenin bir göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.