Akbank’ın 2007 yılı kârı 2,5 milyar YTL oldu

Akbank’ın 2007 yıl sonu mali sonuçları açıklandı. Buna göre Akbank, 2007 yılında 2 milyar 525 milyon YTL brüt kâr elde etti. Brüt kârı üzerinden 484 milyon YTL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net kârı 2 milyar 041 milyon YTL oldu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, şunları söyledi:

“Bankamız 2007 yılında 2 milyar 525 milyon YTL brüt kâr elde etmiştir. Brüt kârımız üzerinden 484 milyon YTL vergi karşılığı ayrılmış ve net kârımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29’luk artışla 2 milyar 041 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir.

Bankamızın kredileri, geçen yıl sonuna göre yüzde 32’lik artışla, 40 milyar YTL’ye ulaşmıştır. Bunun sonucunda toplam krediler pazar payımız yüzde 13,4’e yükselmiştir. Kredilerimizin yüzde 32’si bireysel, yüzde 34’ü KOBİ ve yüzde 34’ü de kurumsal kredilerden oluşmaktadır.

Geçen yıl sonuna göre bankamızın tüketici kredilerindeki artışı ise yüzde 43 olup, bu alandaki pazar payımız yüzde 13,2 olmuştur. Tüketici kredilerindeki artış özellikle ihtiyaç kredilerinden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde ihtiyaç kredilerinde bankamız yüzde 83’lük bir artış kaydederken, aynı dönemde sektörün artış oranı yüzde 67 olarak gerçekleşmiştir. İhtiyaç kredilerindeki pazar payımız yüzde 11,6’ya çıkmıştır.

İhtiyaç kredilerindeki bu artışta “Türkiye’nin yenilikçi gücü” olma hedefiyle oluşturduğumuz yaratıcı ve yenilikçi çözümlerimiz etkili olmuştur. Sadece tüketici kredileri ve kredi kartı vermeye yönelik açtığımız Kredi Ekspres şubelerimizin ve müşterilerimizin bankamıza her an kolaylıkla ulaşmasını sağlayan CepKredi, WebKredi, SMSKredi ve Kredi Makinesi gibi yenilikçi ürünlerimizin katkıları her geçen gün artmaktadır.

2007 yılında ekonomimizdeki olumlu gelişmelere paralel olarak ülkemizde gerçekleşen yatırımların finansmanına bankamız önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Bu dönemde kurumsal ve ticari müşterilerimize kullandırdığımız döviz kredilerimizdeki artış dolar bazında yüzde 63 olarak gerçekleşmiştir.

Kredilerimizdeki güçlü büyümenin sonucunda kredilerin toplam aktifler içindeki payı yüzde 50’den yüzde 55’e yükselmiştir.

2007 yılında müşterilerimizin bankamıza duyduğu güvenin bir neticesi olarak mevduatımız da sektör ortalamasının üzerinde bir artış kaydetmiştir. Bankamızın mevduatı yüzde 21’lik bir artışla, 44 milyar YTL olarak gerçekleşmiştir.

Başarılı neticelerimizden dolayı tüm müşterilerimize, personelimize ve hissedarlarımıza çok teşekkür ederim.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.