Akbank’ın 2008 yılı ilk çeyrek net karı 720 milyon YTL oldu

Akbank, 2008 yılı ilk çeyreğinde 862 milyon YTL brüt kâr elde etti. Brüt kârı üzerinden 142 milyon YTL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net kârı 720 milyon YTL oldu. Buna göre Akbank’ın net kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 61 oranında artış gösterdi.

Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi: “Bankamız 2008 yılının ilk çeyreğinde 862 milyon YTL brüt kâr elde etmiştir. Brüt kârımız üzerinden 142 milyon YTL vergi karşılığı ayrılmış ve net kârımız 720 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir.”

Akbank’ın her zaman olduğu gibi 2008 yılının ilk çeyreğinde de reel sektör ve bireyleri desteklemeyi sürdürdüğüne dikkat çeken Kurtul, kredilerin buna bağlı olarak geçen yıl sonuna göre yüzde 11 oranında artış göstererek, 44,3 milyar YTL’ye ulaştığını belirtti. Kurtul, Akbank’ın kullandırdığı kredilerin toplam aktiflere oranının yılın ilk çeyreğinde yüzde 55 seviyesinde olduğunu belirtti.

Özellikle kurumsal kredilerde Akbank’ın önemli bir büyüme gösterdiğini vurgulayan Kurtul, “Kurumsal kredilerimiz yılın ilk çeyreğinde yüzde 29 oranındaki artışla, 15,6 milyar YTL’ye ulaştı. Kurumsal bankacılıkta bu yüksek büyümeyi yatırım ve satın alma finansmanı yaparak sağladık” şeklinde konuştu.

Akbank’ın tüketici kredilerindeki performansı hakkında da bilgiler veren Kurtul, yılın ilk çeyreğinde yüzde 6 oranında artışla toplam 9,3 milyar YTL tutarında tüketici kredisi kullandırdıklarını belirtti. Tüketici kredilerinin kırılımına bakıldığında, ihtiyaç kredilerinin 2008’in ilk üç ayında yüzde 7,4 oranında arttığını, buna bağlı olarak Akbank’ın bu kalemdeki pazar payının yüzde 11,5’e ulaştığını anlatan Kurtul şunları söyledi:

“Yılın ilk çeyreğinde bankamızın tüketici, konut ve taşıt kredilerindeki pazar payları sırasıyla yüzde 12,9, yüzde 12,7 ve yüzde 22,1 olarak gerçekleşti. Tüketici kredilerindeki takipteki krediler oranımız ise halen yüzde 2 gibi düşük seviyelerde seyretmektedir.”

Akbank’ın KOBİ kredilerindeki gelişimini de aktaran Kurtul, sektöre özel hizmet paketleri ile bu kredi kaleminde yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 oranında artış kaydedildiğini belirterek, kullandırılan kredi tutarının 14,4 milyar YTL’ye ulaştığını söyledi.

Akbank’ın Mart 2008 itibariyle kredi dağılımını detaylandıran Kurtul, bankanın kullandırdığı kredilerin yüzde 30’unun tüketici, yüzde 37’sinin kurumsal, yüzde 33’ünün de KOBİ kredilerinden oluştuğunu ifade etti.

Kurtul, kredilerdeki artışa rağmen Akbank’ın takipteki krediler oranının halen yüzde 1.8 gibi düşük seviyelerde olduğunu söyledi.

2008 yılı ilk çeyreğinde Akbank’ın mevduatının da sektörün üzerinde bir büyüme gösterdiğini ifade eden Kurtul, bu artışın müşterilerinin Akbank’a duyduğu güvenin bir göstergesi olduğununun altını çizerek Akbank’ın mevduat pazarındaki payının bu oranla yüzde 12,1 seviyelerine geldiğine işaret etti.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.