Akbank’ın 2008 yılı kârı 2.2 milyar TL oldu

Akbank, 2008 yılında 2 milyar 151 milyon TL brüt kâr elde etti. Brüt kârı üzerinden 369 milyon TL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net kârı 1 milyar 782 milyon TL oldu. Akbank’ın 2008 yılında konsolide aktif büyüklüğünün yüzde 29 artışla 93 milyar TL seviyesini aştığını ve toplam 2008 kârının 2 milyar 151 milyon TL olduğunu belirten Genel Müdür Zafer Kurtul şunları söyledi:
“Bankamızın nakdi kredileri aracılığı ile ekonomiye sağladığı destek 2008 yılında yüzde 23 artışla 49 milyar TL seviyesini aşmıştır. Global ekonomide yaşanan olumsuzlukların Türkiye’ye yansımalarına karşın bankamızın takipteki kredi alacakları sektör ortalamasının oldukça altında kalarak yüzde 2.3 olarak gerçekleşmiştir. Buna karşın bankamız takipteki kredi alacakları için yüzde 100 karşılık ayırmıştır.”Müşterilerine daha yakın olabilmek ve daha iyi hizmet sunmak için Akbank’ın geçen yıl sonu itibariyle 868 şubesi ile hizmet verdiğini vurgulayan Kurtul, “2008 yılında müşterilerimizin bankamıza duyduğu güvenin bir neticesi olarak mevduatımız sektör ortalamasının üzerinde bir artış kaydetmiş ve yüzde 32 artışla 58 milyar TL’ye ulaşmıştır. Son çeyrekte ise toplam mevduat artış oranı yine sektörün üzerinde gerçekleşerek yüzde 10 olmuştur” dedi.

Akbank’ın sermaye yeterlilik rasyosu dünya bankalarının üzerinde

Akbank’ın sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 17 olduğuna dikkat çeken Kurtul bu oranın sadece Türk bankacılık sektöründe değil global bankalar arasında da en yüksek oranlardan biri olduğunu vurguladı. Yurtdışında şiddetini artıran ekonomik dalgalanmaya karşın Akbank’ın bu döneme son derecede kuvvetli girdiğine değinen Kurtul:“Akbank, sağlıklı bilanço yapısı, yüksek aktif kalitesi, güçlü özkaynakları ve yüksek serbest likiditesi ile bu zorlu döneme kuvvetli şekilde girdi. Türkiye’nin yenilikçi gücü olarak bankamız, küresel ölçekli bir krizin yaşandığı günümüz koşullarında da her zaman olduğu gibi müşterilerinin yanında yer alarak, ülkemizin ekonomisine desteğini sürdürecektir. Akbank olarak Türkiye’nin potansiyeline ve geleceğine olan inancımız tamdır” dedi.

Akbank Avrupa’nın en değerli 20 bankası arasındaki tek Türk bankası

Akbank’ın Ocak sonu itibariyle piyasa değeri açısından Avrupa’nın ilk 20 bankası arasında yer aldığını vurgulayan Kurtul:“Akbank, Ocak sonu itibariyle, Avrupa’nın en yüksek piyasa değerine sahip ilk 20 bankası içinde yer alan tek Türk bankası olmuştur. Yaşanan ekonomik çalkantı, Akbank’ın uzun dönemli hedeflerinde en ufak bir sapma meydana getirmemiştir. Akbank uzun vadede bölgesinin en değerli bankası olma hedefindedir. Bu hedef çerçevesinde Akbank’ın önceliği sağlıklı büyüme ve sağlıklı bir bilançodur. Etkin bir risk yönetiminin en önemli koşulu ise aktif kalitesinin korunmasıdır. Bu yaklaşımla Akbank önümüzdeki dönem kalitesi yüksek bir büyümeye öncelik verecektir. Geçmişte gerek kriz dönemlerinde gerekse büyüme dönemlerinde Akbank hep sektörün öncü kuruluşu olmuştur. 2009 yılında da bankamız bu hedefi doğrultusunda sağlıklı büyüme trendini devam ettirmeye odaklanacaktır” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.