Akbank’ın 2010 yılı ilk çeyrek konsolide net karı 1 milyar TL’yi geçti.

2010’un ilk çeyreğinde toplam kredilerindeki yüzde 6,2’lik büyümeyle Türk ekonomisi ve reel sektörüne sağladığı desteğini sürdüren Akbank’ın kredileri 47 milyar TL’nin üstüne çıktı.

Akbank 2010 yılı ilk çeyreğinde 1 milyar 280 milyon TL brüt kâr elde etti. Brüt kârı üzerinden 277 milyon TL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın konsolide net kârı 1 milyar 3 milyon TL oldu. Buna göre, geçen yılın aynı döneminde konsolide net karı 569 milyon TL olan Akbank’ın ilk çeyrek karı yüzde 76 artış gösterdi..

”Toplam kredi büyüklüğümüz yüzde 6,2’lik artışla 47,4 milyar TL’ye ulaştı.”

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Global ekonomik çalkantının etkilerinin azaldığı, ekonomik toparlanmaya ilişkin göstergelerin güçlendiği ve krizden çıkış stratejilerinin uygulamaya konulduğu 2010 yılının ilk çeyreğinde, Akbank olarak Türk ekonomisi ve reel sektörüne destek olmaya odaklandık. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,2’lik bir artışla bankacılık sektörü ortalamasının üstünde gerçekleşen ve 47,4 milyar TL’ye ulaşan toplam kredi büyüklüğümüz, bu konudaki başarılı performansımızı teyit ediyor.“

TL KOBİ kredileri yüzde 6,2 artışla 6,4 milyar TL’ye ulaştı.”

KOBİ’lere daha yakın, uzmanlaşmış ve etkin hizmet verebilmek amacıyla 2010 yılının başında şubelerde yeni bir yapılanmaya gittiklerini hatırlatan Akkurt, “KOBİ’lere yönelik uygulamaya koyduğumuz başarılı stratejimizin sonuçlarını görmekten de mutluluk duyuyoruz. Akbank TL KOBİ kredileri yüzde 6,2’lik artışla 6,4 milyar TL’ye çıkmıştır. Akbank KOBİ ve Kurumsal krediler toplamı ise yüzde 7,2 ile sektörün üstünde artarak 31,7 milyar TL’ye ulaşmıştır. KOBİ’lere verdiğimiz destek, üstün hizmet modelimiz ve uzmanlığımız Akbank’ın KOBİ müşterileri nezdinde de tercih edilen banka olmasını sağlamıştır” dedi.

2010 yılının ilk çeyreğinde de, Akbank’ın müşterilerinin yanında yer almaya devam ettiğinin altını çizen Akkurt, “İhtiyaç kredileri yüzde 12’lik artışla 4,6 milyar TL’ye yükseldi. İhtiyaç kredilerinde yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen artış sektör ortalamasının yaklaşık 2 katıdır.” dedi. Akbank’ın toplam tüketici kredilerinin bu dönemde yüzde 6,8 seviyesinde artarak 9,9 milyar TL’ye yükseldiğini ifade eden Akkurt, tüketici kredileri ve kredi kartları toplamı olarak değerlendirildiğinde, toplam tüketici kredilerinin yüzde 4,4’lük artışla 15,7 milyar TL’ye ulaştığının da altını çizdi.

“Kredi kartları pazar payımız 1,8 puan arttı.”

Akbank’ın kredi kartları yoluyla sağladığı kredilerdeki artışa da dikkat çeken Akkurt, “2010 yılını müşteri memnuniyeti yılı olarak ilan eden Akbank, kredi kartları alanında sağladığı ayrıcalık, avantaj ve kampanyalarla müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmaya, onlara daha fazla destek sağlamaya devam etti. Kredi kartları yoluyla müşterilere sağladığımız kredi yaklaşık 6 milyar TL’ye yükseldi. Sektör lideri perakende şirketleri ile gerçekleştirdiğimiz stratejik işbirlikleri ile müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu her noktada Akbank olarak yanlarında olmaya devam ediyoruz. Akbank bireysel kredi kartları pazar payı geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, 1,8 puanlık bir artışla yüzde 16 seviyesine yükseldi. Kredi kartları alanında, müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik uyguladığımız başarılı stratejimizin Akbank kredi kartlarını, müşterilerin kart kullanım tercihlerinde daha da yukarıya taşımasını memnuniyetle izliyoruz. “ dedi.

“Yüzde 2,9 seviyesindeki takipteki kredi oranımızla sektörün oldukça altındayız.”

Akbank’ın, kurumsal yönetim anlayışından ve finansal performansından ödün vermeksizin, risk odaklı bir yaklaşımla, net ve tutarlı bir strateji izlediğini belirten Akkurt, “Uyguladığımız etkin risk yönetimi politikaları ve kredi kalitesindeki potansiyel riskleri öngörerek aldığımız ek önlemler, takipteki kredi oranımızın 2009 yılı sonundaki yüzde 3,8 seviyesinden, 2010 ilk çeyrek sonunda yüzde 2,9 seviyesine düşmesini sağladı. Akbank takipteki kredi oranı, yüzde 4,9 seviyesinde gerçekleşen sektör ortalamasının oldukça altında seyretmeye de devam etti.” dedi.

Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Akkurt, Akbank’ın ihtiyatlı yaklaşımını sürdürerek takipteki kredilere yüzde yüz oranında karşılık ayırmaya devam ettiğinin ve genel karşılık oranlarında da değişiklik yapmadığının altını çizdi.

”TL mevduatlarımızdaki artış yüzde 10,5 ile sektör ortalamasının yaklaşık 2 katı.”

Bankanın başarılı stratejisinin, sürdürülebilir yüksek performansının, müşterilerin ve diğer paydaşların bankaya duyduğu güveni daha da güçlendirdiğini ifade eden Akkurt, Akbank toplam mevduatlarının da yüzde 5,3 ile, sektörün üstünde bir büyümeyle 64 milyar TL’nin üzerine çıktığını açıkladı. Akkurt ayrıca, TL mevduatların yüzde 10,5 ile, sektör ortalamasının yaklaşık 2 katı seviyesinde arttığının da altını çizdi.

“Başarımız 2010’da da dünyanın saygın finans yayınları tarafından teyit edildi.”

Güçlü sermaye yeterlilik rasyosu ile sadece Türk bankacılık sektöründe değil, uluslararası bankalar arasında da ön sıralarda yer alan, sürdürülebilir gelir kaynakları ve verimliliğe dayanan stratejisi ile istikrarlı ve güçlü bir performans sergileyen Akbank’ın bu başarısının, 2010 yılında da, 2009’da olduğu gibi, dünyanın en saygın finans dergilerinin verdiği ödüllerle teyid edildiğine değinen Akkurt, “Euromoney, Akbank Private Banking’i, Türkiye’de bulunan tüm bankalar arasında “En İyi Private Banking” olarak seçmiştir. Global Finance, Akbank’ı 2010 yılında da Türkiye’nin “En İyi Dış Ticaret Finansmanı Hizmetleri Bankası” olarak göstermiştir. Akbank ayrıca EMEA Finance tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgeleri (EMEA region) “En İyi Kredi Sağlayan Banka” ve “En İyi Özelleştirme Kredisi Veren Banka” olarak seçilmiştir.” dedi.

Akbank’ın yüksek performansı ile bankacılık sektörüne öncülük edeceğini kaydeden Akkurt, “Yılın ilk çeyreğinde ortaya koyduğumuz başarılı sonuçları sahip olduğumuz en değerli güç olan donanımlı, yetkin ve işinde uzman insan kaynağımızın özverili çalışması ile elde ettik. Gösterilen bu başarıdan dolayı tüm çalışanlarımıza, müşterilerilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.