Akbank’ın 6 aylık kârı 1.1 milyar YTL oldu

29 Temmuz tarihinde açıklanacak,Basın Duyurusu:

Akbank’ın 6 aylık kârı 1.1 milyar YTL oldu

Mali tablolara göre Akbank, 2005 yılının 6 aylık döneminde 1.119 milyon YTL brüt kâr elde etti. 341 milyon YTL vergi karşılığı ayrıldıktan sonra Akbank’ın aynı dönemdeki net kârı ise 778 milyon YTL oldu.

Konuyla ilgili olarak düzenlenen toplantıda açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“Akbank’ın 2005 yılı ilk 6 aylık dönemindeki brüt karı 1.1 milyar YTL dir. Bankamız 341 milyon YTL vergi karşılığı ayırdıktan sonra 778 Milyon YTL net kar elde etmiştir. Bankamızın net karı geçen yılın aynı dönemine göre % 48 artış göstermiştir. Bankamız borsaya kote bankalar arasında en yüksek brüt ve net karı olan bankadır.

2005 yılı Haziran sonu itibariyle Akbank’ın toplam aktifleri geçen yıl sonuna göre yüzde 28 oranında büyüyerek, 45 milyar YTL’ye ulaşmıştır.

Akbank’ın toplam kredileri yılın ilk 6 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 32 oranındaki artışla 17,1 milyar YTL olmuştur. Bankamız sektörde en fazla kredi kullandıran bankadır. Bankamız kredilerdeki liderliğini sürdürmeyi hedeflemektedir.

Kredi miktarındaki bu artış tüketici ile küçük ve orta ölçekli (KOBİ) şirketlerin kredilerindeki artışa bağlı olarak gerçekleşmiştir. Bireysel ve KOBİ kredilerinin toplam kredilerimiz içindeki payı yüzde 62’ye çıkmıştır. Bankamız kredi kartı kredileri dahil sektörde en çok bireysel kredi veren banka olmuştur.

Tüm bu gelişmelere karşın problemli krediler rasyomuz halen yüzde 1,7 gibi düşük seviyelerde seyretmektedir.

Mevduatımız da bu yılın ilk 6 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 36 oranında bir artışla sektörün çok üzerinde bir performans sergileyerek, 27 milyar YTL’ye yükselmiştir. Türk Lirası mevduatta ise aynı dönemde yüzde 88 oranında bir artış olmuştur. Bankamız özel bankalar arasında en çok mevduata sahip bankadır. Mevduattaki artış müşterilerimizin bankamıza duyduğu güvenin bir göstergesidir.

Başarılı neticelerimizden dolayı tüm müşterilerimize, personelimize ve hissedarlarımıza çok teşekkür ederim.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.