Akbank’ın 6 aylık karı 1 milyar 445 milyon YTL oldu

Özellikle tüketici kredileri başta olmak üzere toplam kredilerdeki yüksek orandaki artışlar bankanın büyüme ve karlılığına çok olumlu yansımıştır.

Akbank, bu yılın ilk yarısında 1 milyar 445 milyon YTL brüt kar elde etti. Brüt karı üzerinden 244 milyon YTL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net karı 1 milyar 201 milyon YTL oldu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, şunları söyledi:

“Bankamız 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde 1 milyar 445 milyon YTL brüt kar elde etmiştir. Brüt karımız üzerinden 244 milyon YTL vergi karşılığı ayrılmış ve net karımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik artışla 1 milyar 201 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir.

Reel sektöre verdiği desteği artırarak sürdüren Bankamız’ın, toplam kredileri bu yılın ilk 6 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 17.4 oranında artışla 35 milyar 594 milyon YTL’ye ulaşmıştır.

Bankamızın tüketici kredileri yılın ilk 6 ayında yüzde 19 oranında artış göstermiştir. Tüketici kredilerinin önemli bir kalemi olan ihtiyaç kredilerinde de yüksek oranda artış gösteren Bankamız, bu üründeki kredi hacmini yüzde 45 oranında arttırarak, pazar payını yüzde 10.4’den yüzde 11.9’a çıkarmıştır. 2007 yılı başından itibaren etkin CRM kullanımlı kampanyalar özellikle ihtiyaç kredilerindeki yüksek büyümede pay sahibi olmuştur. Buna ilaveten geçen yılın sonunda devreye giren Kredi Ekspres şubeleri ile 2007 yılının ilk çeyreğinde uygulamaya koyduğumuz SMS Kredi ürünü gibi yenilikçi uygulamaların katkıları giderek artmaktadır.

Kredilerimizdeki bu artışlara karşın, takipteki krediler oranımız halen yüzde 2 gibi sektörümüzün oldukça altındaki düşük seviyelerde seyretmektedir.

2007 yılı Haziran sonu itibariyle Bankamız mevduatı da geçen yıl sonuna göre %17.6 artışla 42 milyar 296 milyon YTL’ye ulaşmıştır. 2007 yılındaki mevduat artışında da özellikle bireysel ve küçük işletme müşterilerimize özel mevduat ürünü kampanyaları yapılması önemli rol oynamıştır.

Başarılı mali sonuçlarımızdan dolayı tüm müşterilerimize, personelimize ve hissedarlarımıza çok teşekkür ederim.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.