Akbank’ın 6 aylık karı 1,1 milyar YTL oldu

Akbank, bu yılın ilk yarısında 1 milyar 106 milyon YTL brüt kar elde etti. Brüt karı üzerinden 182 milyon YTL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net karı 924 milyon 244 bin YTL oldu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, şunları söyledi:

“Bankamız 2006 yılının ilk 6 aylık döneminde 1 milyar 106 milyon YTL brüt kar elde etmiştir. Brüt karımız üzerinden 182 milyon YTL vergi karşılığı ayrılmış ve net karımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19’luk artışla 924 milyon 244 bin YTL olarak gerçekleşmiştir.

2006 yılı Haziran sonu itibariyle Akbank’ın aktifleri geçen yıl sonuna göre yüzde 7,2 oranında büyüyerek 56 milyar YTL’ye ulaşırken, aynı dönemde toplam mevduatımız yüzde 13,2’lik artışla 35,6 milyar YTL’ye yükselmiştir. Geçen yıl sonunda yüzde 11,8 olan müşteri mevduatı pazar payımız, Haziran 2006 itibariyle yüzde 12,1’e yükselmiştir. Mevduattaki bu artış müşterilerimizin bankamıza duyduğu güvenin bir göstergesidir.

Reel sektörde verdiği desteği artırarak sürdüren Akbank’ın, toplam kredileri bu yılın ilk 6 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 25,5 oranında artışla 27,7 milyar YTL olmuştur. Bankamız sektörde en fazla kredi kullandıran banka olma özelliğini sürdürmeyi hedeflemektedir. Kredi miktarındaki bu artış tüketici ile küçük ve orta ölçekli (KOBİ) şirketlerin kredilerindeki artışa bağlı olarak gerçekleşmiştir. Bireysel ve KOBİ kredilerinin toplam kredilerimiz içindeki payı yüzde 70’e çıkmıştır.

Tüm bu gelişmelere karşın, problemli krediler rasyomuz halen yüzde 1,6 gibi düşük seviyelerde seyretmekte olup, bu tür kredilerimizin tamamının karşılığı ayrılmıştır.

Başarılı neticelerimizden dolayı tüm müşterilerimize, personelimize ve hissedarlarımıza çok teşekkür ederim.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.