Akbank’ın 6 aylık kârı 763 trilyon lira oldu

Enflasyondan arındırılmış mali tablolara göre Akbank, 2004 yılının 6 aylık döneminde 763 trilyon lira brüt kâr elde etti. 236 trilyon liralık vergi karşılığı ayrıldıktan sonra Akbank’ın aynı dönemdeki net kârı ise 527 trilyon lira oldu.

Konuyla ilgili olarak düzenlenen toplantıda açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“2004 yılı Haziran sonu itibariyle Akbank’ın toplam aktifleri geçen yıl sonuna göre yüzde 4 oranında büyüyerek, 31 katrilyon liraya ulaşmıştır. Bankamız aktiflerindeki en yüksek büyüme kredilerimizde gerçekleşmiştir.

Akbank’ın toplam kredileri yılın ilk 6 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 21 oranındaki artışla 10.6 katrilyon lira olmuştur. Bankamızın hedefi sektördeki en fazla kredi kullandıran banka konumunu sürdürmektir.

Kredi miktarındaki bu artış tüketici ve küçük ve orta ölçekli (KOBİ) şirketlerin kredilerindeki artışa bağlı olarak gerçekleşmiştir. Bireysel ve KOBİ kredilerinin toplam kredilerimiz içindeki payı yüzde 43’e çıkmıştır.

Bankamız yılın ilk 6 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 39’luk artışla 2.6 katrilyon lira tutarında tüketici kredisi, yüzde 32’lik artışla 1.7 katrilyon lira otomobil kredisi, yüzde 112’lik artışla da 309 trilyon tutarında konut kredisi kullandırmıştır.

Axess ve Amex kartlarıyla kredi kartı pazarındaki konumunu güçlendiren bankamızın kredi kartı portföyü 2.6 milyon adete ulaşmıştır. Axess kart sahiplerinin yüzde 62’sini yeni müşterilerimiz oluşturmaktadır. Bu doğrultuda kredi kartı kredilerimiz de yüzde 51 oranında artış kaydederek 1.1 katrilyon liraya ulaşmıştır.

Tüm bu gelişmelere karşın problemli krediler rasyomuz halen yüzde 1.2 gibi düşük seviyelerde seyretmektedir.

Bankamızın aktiflerinin tamamı bankacılık faaliyetleriyle ilgili olup, yine esas olarak bankacılık faaliyetlerine tahsis edilmiş iştirakler ve sabit kıymetlerin toplam aktifler içindeki payı sadece yüzde 3’dür. Bu durum Akbank’ın tamamen bankacılık faaliyetlerine odaklanmasına imkan tanımakta, kârlılığımıza olumlu katkıda bulunmakta ve likiditesi yüksek bir mali bünyeyi işaret etmektedir”.

Mevduat ve müşteri emanetlerindeki artışın da etkileyici olduğuna dikkat çeken Kurtul, bankanın ilk 6 ayda yüzde 12 oranında bir artış kaydederek, 36 katrilyon lira tutarında mevduat ve müşteri emanetlerine ulaştığını vurguladı. Bunun en önemli kısmının yüzde 21 oranında artış gösteren Türk Lirası mevduat ile yüzde 27 oranında artan saklamadaki bonolardan kaynaklandığını belirten Kurtul, Akbank’ın mevduat ve müşteri emanetlerindeki pazar payının da yüzde 14 olduğunu ifade etti. Kurtul, Akbank’ın mevduat ve müşteri emanetlerindeki bu artışın bankaya duyulan güvenin bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Kurtul sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akbank’ın 6 aylık enflasyondan arındırılmış brüt kârı 763 trilyon lira olup bu dönemde 236 trilyon lira vergi karşılığı ayırdıktan sonra bankamızın net kârı 527 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Bu başarılı performansımızı sürdürebilmek için 2001 yılında başlattığımız ve halen devam etmekte olan “Yeni Ufuklar Değişim Programı” doğrultusunda stratejimiz bireysel bankacılık ve KOBİ bankacılığına ağırlık vererek müşteri odaklı yaklaşımımızı sürdürmek ve operasyonel verimliliğimizi sürekli iyileştirmek suretiyle müşterilerimize daha iyi hizmet sunabilmektir”.

Kurtul konuşmasını Akbank çalışanlarına teşekkür ederek tamamladı:

“Sözlerimi bitirirken bu başarının sağlanmasında en önemli katkısı olan 10,000 çalışanımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Eğer onların fedakar, bilgili ve ekip ruhu içerisindeki çalışmaları olmasaydı bu başarıları elde edemezdik.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.