Akbank’ın 6 aylık kârı 814 trilyon lira oldu

Enflasyondan arındırılmış mali tablolara göre Akbank 2003 yılının ilk 6 aylık döneminde 814 trilyon lira brüt kâr elde etti. Brüt kârı üzerinden 325 trilyon lira vergi karşılığı ayıran Akbank’ın aynı dönemdeki net kârı 489 trilyon lira oldu.

Konuyla ilgili olarak Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“Yılın ilk üç ayında enflasyon ve faiz oranlarındaki yükselişlerin yarattığı olumsuz koşullar ortadan kalkmıştır. Beklentimiz enflasyon ve faiz oranlarındaki düşme trendinin devam etmesidir.

Söz konusu gelişmelerden sağlam bir mali yapıya ve yüksek likiditeye sahip olan bankamız çok olumlu etkilenmektedir. Netice olarak bankamız 2003 yılının ilk 6 aylık döneminde 814 trilyon lira brüt kâr elde etmiştir. Bankamız, brüt kâr üzerinden yüzde 40 oranında vergi karşılığı ayırmıştır ve aynı dönemdeki net kârı 489 trilyon lira olmuştur.

Bankamızı olumlu olarak etkileyebilecek diğer önemli bir gelişme de, 1 Ocak 2004’ten itibaren “Enflasyon Muhasebesi Esasları”nın “Kurumlar Vergisi Matrahı”nın hesaplanmasında dikkate alınmasını öngören bir yasa tasarısının Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmış olmasıdır. Söz konusu tasarı yasalaşırsa bankamızın ayırdığı vergi karşılığı yüzde 30 yasal oran seviyesinde olacak ve kârlılığımız daha olumlu etkilenecektir.

Bankamız 2003 yılında tüm ürünlerde pazar payını artırmıştır. 2002 yılı sonunda 14.8 milyar dolar olan aktif toplamımız yüzde 11 oranında bir artışla 16.3 milyar dolara ulaşmıştır.

Bankamızın ana hedefi reel sektörümüzü desteklemektir. Dolayısıyla bireysel ve ticari kredi portföyümüzü daha fazla geliştirmek yönünde önemli adımlar atılmaktadır. Bunun sonucunda bankamızın 2002 yılı sonunda 3.8 milyar dolar olan toplam kredi portföyü yüzde 13 oranında bir artışla 4.3 milyar dolara ulaşmıştır

Elde ettiğimiz başarılı sonuçlardan dolayı müşterilerimize teşekkür ederiz.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.