Akbank’ın 6 aylık net kârı 1.3 milyar TL oldu

Akbank, 2009 yılının ilk yarısında 1 milyar 309 milyon TL net kâr elde etti. Geçen yıl aynı dönem kârı, olağanüstü kalemler arındırıldıktan sonra, 990 milyon lira olan Akbank’ın ilk yarı kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı.

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, ilk yarı sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada “Akbank olarak, global finansal çalkantının yaşandığı bir dönemde çok net ve tutarlı bir strateji izleyerek, hem aktif kalitemizden hem de finansal performansımızdan ödün vermeksizin Türkiye ekonomisine değer yaratmaya odaklandık. Güçlü risk yönetimi politikaları ve aldığımız önlemler sonucunda bankamızın takipteki kredi alacakları sektör ortalamasının oldukça altında kalarak, yüzde 3.5 oranında gerçekleşti ve toplam tutarı 1.6 milyar lira olan takipteki kredi alacaklarımız için bu dönemde de yüzde 100 karşılık ayırmaya devam ettik” dedi.

“Sermaye yeterlilik rasyomuz dünya standartlarının üstünde”

Akbank’ın sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 19 olduğuna dikkat çeken Akkurt, bu oranın sadece Türk bankacılık sektöründe değil global bankalar arasında da en yüksek oranlardan biri olduğunu söyledi.

Global çalkantının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde azaldığını söyleyen Akkurt, ekonomideki tablonun pozitife dönmeye başladığını görmeye başladıklarını belirtti. Akkurt, özellikle TL kredilerde yılın ikinci çeyreğinde başlayan artış eğiliminin ekonomideki iyileşmeyi doğrular nitelikte olduğuna dikkat çekerek, Akbank’ın yılın ilk yarısında krediler yoluyla ekonomiye sağladığı desteğin 44 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

“Akbank Bankacılık Merkezi’nin yapımı hız kesmeden sürüyor”

Hizmet kalitesini en üst düzeye çıkarmak amacıyla müşterilerinin ihtiyaçlarını öngörerek başlattığı yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini anlatan Akkurt, şöyle konuştu:“Tüm dünyada ekonominin zorlu dönemeçlerden geçtiği bu dönemde müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri daha kaliteli sunmak üzere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Türkiye ve çevresindeki bölgenin bankacılık merkezi olmaya aday Akbank Bankacılık Merkezi’nin yapımı hız kesmeden sürüyor. Merkezimizin 2010 yılında faaliyete geçmesini planlıyoruz.”

“Akbank Dubai ofisi yıl sonunda hizmete girecek”Akbank’ın Körfez ülkelerindeki fırsatları değerlendirmek, oradaki yatırımcıları Türkiye’ye çekmek üzere Dubai’de bir ofis açmak üzere de gerekli süreci başlattığını söyleyen Akkurt, “Ofisimizin yıl sonuna kadar faaliyete geçmesini hedefliyoruz“ dedi.

Akbank’ın Türkiye ekonomisi için değer yaratma misyonu çerçevesinde Haziran ayında Çin Eximbank’tan dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullandırılmak üzere 100 milyon dolarlık kredi imkanı sağlayan bir çerçeve anlaşması imzaladığını kaydeden Akkurt, “Bu kredi imkanının Akbank tarafından reel sektörün kullanımına sunulmasıyla, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında hızla artmakta olan ticaret hacminin ivme kazanacağını düşünüyoruz.” dedi.

“Türkiye’nin en değerli şirketiyiz; aldığımız ödüller stratejimizi teyit ediyor”

Akbank’ın bugün Türkiye’nin en değerli şirketi ve bankası olduğunu, gücünün dünyanın en saygın finans dergileri Global Finance ve Euromoney tarafından da “Türkiye’nin En İyi Bankası” seçilerek tescillendiğini vurgulayan Akkurt, bu ödüllerde Akbank’ın güçlü sermaye yeterlilik rasyosunun, yaygın mevduat tabanı ve şube ağının yanı sıra takipteki kredi oranının sektörün altında olmasının, bu kredilerin tamamı için karşılık ayrılmasının ve başarılı yönetiminin etkili olduğunu hatırlattı.

Akkurt, “Dünyanın en prestijli yayınları tarafından verilen bu ödüller izlediğimiz stratejinin ve doğruluğunu teyit ediyor. Bu başarılı sonuçları sahip olduğumuz en değerli güç olan donanımlı, yetkin ve işinde uzman insan kaynağımız ve müşterilerimiz sayesinde yakaladık. Elde ettiğimiz bu başarıdan dolayı çalışanlarımıza, müşterilerilerimize ve tüm Türkiye’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.