Akbank’ın 9 Aylık Karı 1.5 Katrilyon Lira Oldu

Enflasyondan arındırılmış mali tablolara göre Akbank 2003 yılının ilk 9 aylık döneminde 1 katrilyon 544 trilyon lira brüt kâr elde etti. Bu rakam, Türk bankacılık sektöründe bir bankanın elde ettiği en yüksek kâr rakamı. Brüt kârı üzerinden 530 trilyon lira vergi karşılığı ayıran Akbank’ın aynı dönemdeki net kârı ise 1 katrilyon 14 trilyon lira oldu.

Konuyla ilgili olarak Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“ Yılın ikinci çeyreğinde başlayan enflasyon ve faiz oranlarında düşme trendi üçüncü çeyrekte de devam etmiştir.

Sözkonusu gelişmelerden sağlam bir mali yapıya, yüksek likitideye ve geniş müşteri pörtföyüne sahip olan bankamız çok olumlu etkilenmektedir. Netice olarak Bankamız 2003 yılının ilk 9 aylık döneminde 1 katrilyon 544 trilyon TL brüt kar elde etmiştir; bu rakam Türk Bankacılık tarihinde bir bankanın elde ettiği en yüksek brüt kar tutarıdır. Bankamız brüt karı üzerinden % 34 oranında vergi karşılığı ayırmıştır ve dolayısıyla aynı dönemdeki net karı 1.014 trilyon TL olmuştur.

Bankamızın 2002 sonunda 14.8 milyar dolar olan aktif toplamı % 29 artarak 19.1 milyar dolara ulaşmıştır.

Bankamızın sağlamış olduğu bu kârlılıkta toplam krediler portföyümüzdeki artış etkili olmuştur. Toplam kredilerimiz ilk 9 aylık dönemde, 6.8 katrilyon liraya ulaşmıştır. Toplam kredilerdeki bu büyümede, Türk Lirası kredilerimizdeki artışın rolü büyüktür. Bankamızın yılın ilk 9 ayında kullandırdığı Türk Lirası kredilerin miktarı 2002 yıl sonu rakamlarına göre yüzde 79 artış göstermiştir. Bu artış sektördeki yüzde 27′ lik büyümenin çok üstündedir.

Türk Lirası kredi portföyümüz içinde en önemli kalemi tüketici kredileri oluşturmaktadır. Bu alandaki pazar payımız yüzde 14’e ulaşmıştır. Akbank olarak tüm tüketici kredilerindeki öncü yaklaşımımızı sürdürmekte ve müşterilerimizi desteklemekteyiz.

Elde ettiğimiz başarılı sonuçlardan dolayı müşterilerimize teşekkür ederiz.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.