Akbank’ın 9 aylık kârı 1.6 milyar YTL oldu

Akbank’ın 9 aylık kârı 1.6 milyar YTL oldu Akbank, 2005 yılının 9 aylık döneminde 1 milyar 624 milyon YTL brüt kâr elde etti. 492 milyon YTL vergi karşılığı ayrıldıktan sonra Akbank’ın aynı dönemdeki net kârı ise, 1 milyar 132 milyon YTL oldu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“Akbank’ın 2005 yılı ilk 9 aylık dönemindeki brüt karı 1 milyar 624 milyonYTL’dir. Bankamız 492 milyon YTL vergi karşılığı ayırdıktan sonra 1 milyar 132 milyon YTL net kâr elde etmiştir. Bankamızın net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında artış göstermiştir.

2005 yılı Eylül sonu itibariyle Akbank’ın toplam aktifleri geçen yıl sonuna göre yüzde 39 oranında büyüyerek, 48,6 milyar YTL’ye ulaşmıştır.

Akbank’ın toplam kredileri yılın ilk 9 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 50 oranındaki artışla 19,5 milyar YTL olmuştur. Bankamız sektördeki en fazla kredi kullandıran banka olma özelliğini sürdürmeyi hedeflemektedir.

Kredi miktarındaki bu artış bireysel ile küçük ve orta ölçekli (KOBİ) şirketlerin kredilerindeki artışa bağlı olarak gerçekleşmiştir. Akbank’ın KOBİ kredileri yılın ilk 9 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 90 artışla 6,7 milyar YTL’ye ulaşmıştır. Bireysel ve KOBİ kredilerinin toplam kredilerimiz içindeki payı yüzde 65’e çıkmıştır.

Tüm bu gelişmelere karşın problemli krediler rasyomuz halen yüzde 1,7 gibi düşük seviyelerde seyretmektedir.

Mevduatımız da bu yılın ilk 9 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 54 oranında bir artışla sektörün çok üzerinde bir performans sergileyerek, 30,8 milyar YTL’ye yükselmiştir. Türk Lirası mevduatta ise aynı dönemde yüzde 146 oranında bir artış olmuştur. Mevduattaki bu artış müşterilerimizin bankamıza duyduğu güvenin bir göstergesidir.

Başarılı neticelerimizden dolayı tüm müşterilerimize, personelimize ve hissedarlarımıza çok teşekkür ederim.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.