Akbank’ın 9 aylık kârı 1 katrilyon 260 trilyon lira oldu

Enflasyondan arındırılmış mali tablolara göre Akbank, 2004 yılının 9 aylık döneminde 1 katrilyon 260 trilyon lira brüt kâr elde etti. 376 trilyon liralık vergi karşılığı ayrıldıktan sonra Akbank’ın aynı dönemdeki net kârı ise 884 trilyon lira oldu.

Akbank’ın 9 aylık bilanço sonuçlarını değerlendiren Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“2004 yılı Eylül sonu itibariyle Akbank’ın toplam aktifleri geçen yıl sonuna göre yüzde 11.8 oranında büyüyerek, 33 katrilyon liraya ulaşmıştır. Bankamız aktiflerindeki en yüksek büyüme kredilerimizde gerçekleşmiştir.

Akbank’ın toplam kredileri yılın ilk 9 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 36.2 oranındaki artışla 12 katrilyon lira olmuştur. Türk lirası kredilerin toplam artış oranı ise yılın ilk 9 aylık döneminde %70 oranındadır.

Kredi miktarındaki bu artış tüketici ve küçük, orta ölçekli (KOBİ) şirketlerin kredilerindeki artışa bağlı olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde toplam kredilerimiz içinde bireysel kredilerin payı yüzde 28, KOBİ kredilerinin payı ise yüzde 23’e çıkmıştır.

Bankamızın karlılığında etkili olan bir diğer önemli unsur da kredi kartları olmuştur. Axess ve Amex kartlarıyla kredi kartı pazarındaki konumunu güçlendiren bankamızın kredi kartındaki ciro pazar payı, geçen yılın sonunda yüzde 10.4 seviyesinden, 2004 yılı Eylül ayı itibariyle yüzde 14’e ulaşmıştır.

Kredilerimizdeki yüksek oranlardaki artışlara karşılık problemli krediler oranımız yüzde 1.27 gibi düşük seviyelerde seyretmektedir.

Bankamızdaki mevduat tutarı 20 katrilyon lirayı geçmiştir. Mevduatımızdaki gelişme Bankamız’a duyulan güvenin bir göstergesidir.”

Kurtul sözlerine şöyle devam etti:

“Akbank’ın 9 aylık enflasyondan arındırılmış brüt kârı 1 katrilyon 260 trilyon lira olup bu dönemde 376 trilyon lira vergi karşılığı ayırdıktan sonra bankamızın net kârı 884 trilyon lira olarak gerçekleşti. Bu başarının sağlanmasında önemli katkıları olan bankamız personeline, müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ederim.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.