Akbank’ın 9 aylık kârı 1 milyar 616 milyon YTL oldu

Akbank’ın 9 aylık kârı 1 milyar 616 milyon YTL olduAkbank, bu yılın ilk dokuz ayında 1 milyar 965 milyon YTL brüt kâr elde etti. Brüt kârı üzerinden 349 milyon YTL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net kârı 1 milyar 616 milyon YTL oldu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, şunları söyledi:

“Bankamız 2007 yılının ilk 9 aylık döneminde 1 milyar 965 milyon YTL brüt kâr elde etmiştir. Brüt kârımız üzerinden 349 milyon YTL vergi karşılığı ayrılmış ve net kârımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30’luk artışla 1 milyar 616 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir.

Bankamızın kredileri, yılın ilk 9 ayında yüzde 19’luk artışla, 35,9 milyar YTL’ye ulaşmıştır. Yine aynı dönemde tüketici kredilerindeki artış ise yüzde 29 olup, bu alandaki pazar payımız yüzde 13,2’dir. Tüketici kredilerindeki bu artış özellikle ihtiyaç kredilerinden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde ihtiyaç kredilerinde bankamız yüzde 63,6’lık bir artış kaydederken, aynı dönemde sektörün artış oranı yüzde 43,8 olarak gerçekleşmiştir.

İhtiyaç kredilerindeki bu artışta yaratıcı ve yenilikçi çözümlerimiz etkili olmuştur. Sadece tüketici kredileri ve kredi kartı vermeye yönelik açtığımız Kredi Ekspres şubelerimizin ve müşterilerimizin bankamıza her an kolaylıkla ulaşmasını sağlayan CepKredi, WebKredi, SMSKredi gibi yenilikçi ürünlerimizin katkıları her geçen gün artmaktadır.

2007 yılında ekonomimizdeki olumlu gelişmelere paralel olarak ülkemizde gerçekleşen yatırımların finansmanına bankamız önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Bu dönemde kurumsal ve ticari müşterilerimize kullandırdığımız döviz kredilerimizdeki artış %38 olarak gerçekleşmiştir.

2007 yılının ilk 9 ayında müşterilerimizin bankamıza duyduğu güvenin bir neticesi olarak mevduatımız da sektör ortalamalarının üzerinde bir artış kaydetmiştir. Bankamızın mevduatı yüzde 15,4 ‘lük bir artışla, 41,5 milyar YTL olarak gerçekleşmiştir.

Başarılı neticelerimizden dolayı tüm müşterilerimize, personelimize ve hissedarlarımıza çok teşekkür ederim.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.