Akbank’ın 9 Aylık Karı 850 Trilyon Lira Oldu

Enflasyondan arındırılmış mali tablolara göre Akbank, 2002 yılının 9 aylık döneminde 850 trilyon lira brüt kar elde etti. 365 trilyon liralık vergi karşılığı ayrıldıktan sonra Akbank’ın aynı dönemdeki net karı ise 485 trilyon lira oldu.

Konuyla ilgili olarak Akbank Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıda açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

“2002 yılı Eylül sonu Akbank’ın toplam aktifleri geçen yıl sonuna göre % 32 büyüyeyerek 22,4 katrilyon liraya ulaşmıştır. Sabit kıymetlerimizin ve mali iştiraklerimizin aktiflerimiz içindeki payı sadece % 3 oranındadır. Bu oran Akbank’ın tamamen bankacılık faaliyetlerine odaklanmasına imkan tanımakta, karlılığımıza olumlu katkıda bulunmakta ve likiditesi yüksek bir mali bünyeyi işaret etmektedir.

Bankamızın toplam mevduatı 15 katrilyon lirayı geçmiştir. Bu netice Bankamıza duyulan güvenin göstergesidir.

Toplam kredilerimiz Eylül 2002 itibariyle 6,1 katrilyon liraya yaklaşmış olup Bankamız kredi miktarı en yüksek özel bankadır. Takipteki kredi tutarımızın toplam kredilerimize oranı % 2’nin altında olup takipteki kredilerimizin tümüne karşılık ayrılmıştır. Akbank önümüzdeki dönemde de reel sektörümüzü desteklemek için gayret gösterecektir. Hedefimiz daha fazla tüketici ve ticari krediler vermektir. Özellikle bireysel bankacılık alanında daha hızlı büyümekteyiz. Tüketici kredilerimiz 2002 yılında geçen yıl sonuna göre %86 oranında artarak pazar payımız %8’e ulaşmıştır.

Akbank’ın 9 aylık enflasyondan arındırılmış brüt karı 850 trilyon lira olup bu dönemde 365 trilyon lira vergi karşılığı ayırdıktan sonra Bankamızın net karı 485 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Bu başarılı performansımızı sürdürebilmek, bireysel ve ticari bankacılık ürünlerinde pazar payımızı arttırmak amacıyla başlattığımız yeniden yapılanma çalışmalarımız sürmektedir. Hedefimiz daha fazla müşteri odaklı bir Akbank organizasyonu oluşturmak ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunabilmektir.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.