Akbank’ın Başarısı Harvard’da Örnek Vaka Olarak Okutuluyor

Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government (Harvard KSG), Akbank’ın 2001 krizi sonrasındaki dönüşüm hikayesini ve büyüme stratejisini vaka çalışması (case study) haline getirdi.

2001’de yaşanan ekonomik kriz sonrası Türk ekonomisi ve Türk bankacılık sektörünün krizin etkileri ile mücadelesi sırasında Akbank’ın “Yeni Ufuklar Değişim Programı” ile uygulamaya koyduğu yönetim, değişim ve büyüme stratejisi Akbank’ı sadece krizde büyüyen bir banka haline getirmekle kalmayıp, ekonomik krizden çıkış ve büyüme konusunda ders konusu ve referans kaynak olmasını da sağladı.

Harvard Üniversitesi tarafından hazırlanan Akbank Vaka Çalışması ilk kez Ağustos 2009’da özellikle finans sektöründe çalışan profesyoneller için üniversitede verilen bir yönetici eğitiminde sunuldu ve büyük beğeni topladı. Çalışma ayrıca Kasım 2009’da deneyimli organizasyon teorisi profesörü Guy Stuart tarafından verilen derste de örnek vaka olarak sunuldu. Akbank Vaka Çalışması Ocak 2010’da da, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlarda okutulan vaka çalışmalarını içeren Harvard KSG’nin Case Programı Kataloğu’nda yerini aldı.

Akbank’ın kriz sonrası büyüme stratejilerinin Harvard Üniversitesi’nde örnek vaka olarak okutulmasını değerlendiren Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, bu çalışmanın sadece Akbank için değil, Türk bankacılık sektörü için de gurur verici olduğunu belirtti. Sabancı Dinçer, “Akbank Vaka Çalışması her yıl Harvard Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşmaya ve geleceğin liderlerinin eğitiminde önemli bir rol oynamaya devam edecek. Akbank, güçlü ve iyi yönetilen Türk bankacılık sektörünün dünya için güzel bir temsili olmuştur” dedi.

Vaka Çalışmasında Akbank’ın büyüme stratejileri incelendiİki bölümden oluşan Akbank Vaka Çalışması’nın ilk bölümünde, 2001 krizinin Türkiye ekonomisi ve bankacılık sistemi üzerindeki etkilerine yer veriliyor. Kriz ortamında Akbank üst yönetiminin önündeki alternatif stratejiler değerlendiriliyor.

İkinci bölümde ise Türk bankacılık sisteminin ve özellikle Akbank’ın 2002-2007 yılları arasında yaşadığı dönüşüm ele alınıyor. Akbank’ın 2001 krizi sonrasında hızla yükselen performansının en önemli etkenlerinden olan “Yeni Ufuklar Değişim Programı”nın detayları Vaka Çalışması’nda ön plana çıkıyor. Akbank’ın geçirdiği bu dönüşüm, riskleri en iyi biçimde yöneterek büyümenin, müşteri hizmet modelini, kurum kültürünü, iş yapış biçimlerini radikal biçimde değiştirmenin nasıl mümkün olabileceğini gözler önüne seriyor. 2008 yılı itibariyle Akbank üst yönetiminin önündeki alternatif büyüme stratejilerinin de tartışıldığı ikinci bölümde, Akbank’ın rekabetçi bankacılık sektöründe sürdürülebilir büyüme sağlaması için hayata geçirmesi gereken stratejilerin öğrenciler tarafından da irdelenmesi hedefleniyor.

Akbank Vaka Çalışması’nda yer alan yazılı materyalin desteklenmesine yönelik olarak Harvard Üniversitesi tarafından bir video film de hazırlandı. 2008 yılında başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çekimleri yapılan yaklaşık 20 dakikalık filmde, Akbank üst yönetimi ile yapılan söyleşilere ek olarak Akbank Operasyon Merkezi’nin ve Türkiye’nin farklı yerlerindeki şubelerinin görüntülerine de yer veriliyor. Ayrıca farklı kesimlerden kişilerle yapılan röportajlarla, renkli, çok sesli ve dinamik bir Türkiye resmi ABD’li akademisyenlerin gözünden tüm dünyaya sunuluyor.

Akbank Vaka Çalışması’na, sembolik bir ücret karşılığında Harvard KSG Case Programı Kataloğu internet sitesinden
http://ksgcase.harvard.edu/caseTitle.asp?caseNo=1911.0 ve
http://ksgcase.harvard.edu/caseTitle.asp?caseNo=1912.0) erişmek mümkün.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.